Rágja a körmét? Szopja az ujját? Veszélyes!

Legyen szó akár körömrágásról, ujjszopogatásról, dohányzásról, az idegesítő szokások sok embert gyötörnek. Egyszerűen azt sem tudják, hogyan fékezhetnék meg őket. De miért viselkednek így az emberek, vajon tudják, milyen káros hatásai lehetnek?

Vessünk egy pillantást a leggyakoribb kényszerekre, valamint nézzük, mely módszerekkel hagyhatunk fel az idegesítő szokásainkkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Körömrágás: "Messze ez a leggyakoribb idegesítő szokás, a gyerekek mintegy egyharmadát érinti. A tizenévesek 44, a felnőttek 29 százaléka rágja a körmét. A késztetés, hogy leharapjuk a kinövéseket, abból ered, hogy ezzel nyugtattuk magunkat gyermekkorunkban" - állítja Penny Donnenfeld, New York-i magánpszichológus. Hozzátette még, hogy a gyerekek nagyon száj orientáltak, ez csecsemőkorból ered. Néha valaki mást akarunk utánozni, valaki akkor kezd el így viselkedni, ha látta, hogy egy népszerű osztálytársa is csinálja.

Ujjszopogatás: Az újszülöttek mindent a szájukba vesznek. Ez egy reflex, amely által képesek lesznek szopni. Sok kisgyerek 2-4 éves koráig felhagy ezzel a szokással, a legtöbben kinövik.

Leszokás a dohányzásról

Dohányzás: Ez több mint egy enyhe szokás. A dohányzás lehet fizikai függőség is, az aktív dohányosok nikotin függőségben élnek. Ez a fajta drog megváltoztatja az agyban lévő vegyi anyagok szintjét, amely megnyugtató, örömteli érzést ad, olyat, amilyenre vágynak.

"A körömrágás egészségtelen, mert baktériumokat hordozunk a körmeink alatt. Ha megérintünk valamint, amitől koszos lesz a körmünk, nem valami okos dolog utána a szánkba venni" - közölte Penny Donnenfeld. Hozzátette továbbá, hogy a körömrágást mások is negatívan ítélik meg, nem mutat jó képet az emberről.

Nem mentes a kockázatoktól az ujjszopogatás sem. "Ha a gyerekek nem adják fel ezt a szokást, mire a maradandó fogaik jönnek, az számos problémát okozhat, beleértve a fogak egyenetlenségét, valamint a szájpadláson lévő változásokat" - állítja az Amerikai Fogászati Egyesület.

A dohányzás növeli az olyan betegségek kockázatát, mint a tüdőrák, az agyvérzés, vagy a szívroham.

"A körömrágósok viseljenek kesztyűt, vagy tartsák a kezüket a zsebükben" - közölte a pszichológus. "Próbálják meg más tevékenységgel lefoglalni a kezüket, mint például a kötés, vagy szorongassanak egy stressz labdát, ez segíthet" - tanácsolta Donnenfeld.

Az olyan szokásoknál, mint a dohányzás, szükségünk lehet támogatásra, mert a cigaretta függőséget okoz. A napi rutin megváltoztatása egész jól működik. "Ha dohányzott kávézás mellett, akkor hagyja el a kávét" - tanácsolta Penny Donnenfeld. Majd hozzátette: "a végső cél elérése módosítja a viselkedésünket, ezért az út során fontos odafigyelnünk a végső célra."

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra