A mesterséges intelligencia ma már a mindennapjaink része: rengeteg területen találkozunk vele, számtalan cikket írnak az előnyeiről, de a veszélyeiről is. Olyan gyorsan fejlődik ez a terület, hogy sokan már a munkájukat féltik tőle, de a témában uralkodó bizonytalanság bárkit megviselhet, például az embereket egyre jobban utánzó deepfake videók miatt - írja a The Conversation.
Maga a jelenség nem új: a technofóbia, a modern technológiától való félelem, szorongás már az 1980-as évek óta jelen van.
Fogadd el, hogy a mesterséges intelligencia már jelen van!
Sokan talán fel sem ismerik, hogy a mesterséges intelligencia már az életük része: gondoljunk csak például arra, hogy a Netflix hogyan ajánl nekünk tartalmakat azok alapján, amiket korábban néztünk, vagy az Apple Siri, illetve az Amazon Alexa nevű asszisztensére. Ha elfogadjuk, hogy már van tapasztalatunk vele, és sokszor is hasznunkra vált, akkor enyhülhet az új fejlesztések által kiváltott szorongás és feszültség.
Készülj a szakmád átalakulására!
Az már biztos, hogy a mesterséges intelligenciának nagy hatása lesz a következő évtizedek munkaerőpiacára. Ettől sem kell megijedni: léteznek már olyan tanfolyamok, amelyek arról szólnak, hogy milyen hatása lesz az MI-nek a munkánkra, és segítenek a digitális készségeinket is fejleszteni.
Érdemes emellett azokat a képességeinket fejlesztenünk, amelyeket az MI valószínűleg nem fog tudni egyhamar reprodukálni, mint például az interperszonális készségek vagy érzelmi intelligencia. Valószínűleg a digitális és emberi készségek megfelelő kombinációjával lehet majd sikeresen elhelyezkedni.
Tarts szünetet!
Ha már tényleg túl soknak érezzük a mesterséges intelligenciával kapcsolatos híreket, akkor tartsunk egy digitális szünetet. Egyes kutatások szerint jelentősen javít az ember közérzetén és mentális egészségén, ha munkaidőn túl minél kevesebbet nézi a telefonját, laptopját és egyéb eszközeit.
Ugyanakkor az offline világban is segítségünkre lehet a mesterséges intelligencia: a Google Maps segíthet egy biztonságos biciklitúra megtervezésében, vagy a ChatGPT-től kérhetünk egy jó receptötletet. Így egyéb tevékenység közben is emlékeztethetjük magunkat arra, hogy milyen haszna lehet a technológiának.
Kövesd a fejleményeket!
Ugyan nem szabad túlzásba vinni a mesterséges intelligenciával kapcsolatos hírek olvasását, azt érdemes követni, hogy milyen módon próbálják szabályozni a kormányok. Megnyugtathat ugyanis a tudat, hogy a döntéshozók komolyan veszik a technológiában rejlő kockázatokat. Illetve az MI fejlesztői is a minél szigorúbb korlátozásokat javasolják a biztonságos használat érdekében.