Gondolta volna, hogy az, aki tart a stressztől, nagyobb mértékben van kitéve a szívroham kockázatának? Azt már korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy a stressz ronthat az emberek egészségén , ám most először derült ki az, hogy már az is negatív befolyással bírhat, ahogy az emberek gondolkodnak a stresszről.
Az alanyokat arról kérdezték, milyen mértékben érzik azt, hogy a munkájuk okozta stressz kihat az egészségi állapotukra, és válaszaik alapján három csoportra osztották őket: akik szerint a stressz egyáltalán nem befolyásolja egészségüket, akik szerint enyhe mértékben, és akik szerint nagymértékben. Arról is be kellett számolniuk, milyen szintű stresszt érzékelnek magukon, illetve milyen egyéb tényezőkről - például dohányzás, alkoholfogyasztás , étrend, fizikai aktivitás - gondolják azt, hogy szintén kihatnak az egészségükre. Természetesen valamennyi megkérdezett egészségi állapotát, társadalmi, gazdasági helyzetét, etnikumát, korát és nemét is feljegyezték.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok körében, akik úgy gondolták, hogy a stressz nagymértékben hat az egészségükre, megduplázódott a szívrohamok előfordulása azokhoz képest, akik úgy vélték, hogy egyáltalán nem befolyásolja egészségi állapotukat a stressz, és mindez teljesen független volt minden egyéb tényezőtől.
Amint azt dr. Nabi kifejtette, az eredmények azt mutatják, a stresszre adott válasz, a stresszhez való hozzáállás is sokat számít, amire az egészségügyi ellátásban dolgozóknak is érdemes odafigyelniük. Azoknak pedig, akik tartós stressznek vannak kitéve, hasznos lenne valamilyen feszültségoldó technikát elsajátítaniuk, amellett, hogy megpróbálják behatárolni, pontosan mi is okozza számukra a stresszt, és miként lehetne azon enyhíteni.