Az állandósuló stressz komoly bajokat okozhat a szervezet testi és lelki működésében. Szorongás, alvászavarok, álmatlanság, emésztési zavarok, koncentrációs nehézségek, idegesség, zaklatottság, túlzott aggódás- mind a túlzott stressz jelei. S bár számos betegség kiváltó vagy súlyosbító oka lehet - megnő az infarktus, az agyvérzés, a gyomorfekély vagy éppen az asztma kialakulásának gyakorisága - maga stressz nem betegség, hanem állapot. Az, hogy kinél milyen inger váltja ki, változó: ami az egyik embernél stressz forrás - például megszólalni sok ember előtt -, az másikból alig vált ki izgatottságot. Hamar megtanuljuk, hogy számukra mi a stresszt kiváltó esemény - a stresszor -, s azt is megtanuljuk, miként reagáljunk az ismeretlen helyzetekre.
A jó és a rossz
A stressz addig jó és létfontosságú, amíg lehetővé teszi a szervezet győzelmét a fenyegető körülmények fölött: a ragadozó állatnak segít leteríteni áldozatát, a sportoló legyőzi ellenfelét és így tovább. magnéziumot tartalmazzon, amely segít irányítani, és nagy mértékben csökkenteni a stresszhatásokat.
Álmatlanul
Túlfeszült állapotban a szervezet nehezen, vagy egyáltalán nem tud kikapcsolni: a stressz egyik következménye az alvászavar lehet. A magyar felnőttek 60 százalékának gondjai vannak az éjszakai pihenéssel, többségében nők panaszkodnak erre a gondra, és szinte minden korosztály érintett. Amíg csupán egy-két éjszaka tapasztal valaki elalvási nehézséget, az nem jelez gondot, hiszen egy másnapi vizsga, izgalmas esemény, nehéz tárgyalás is előidézheti az éjszakai ébrenlétet. Ha azonban már több hete áll fenn ez az állapot, nem szabad annyiban hagyni: el kell menni orvoshoz. Hiszen pihentető alvás nélkül romlik a koncentrálóképesség ingerlékenyek, fáradtak leszünk, nem tudjuk a feladatainkat rendesen elvégezni, ami újabb stresszt okoz. Ördögi kör.
Lazítási technikák
A stressznek nincs univerzális ellenszere, annál sokkal komplexebb, hogy el lehessen intézni néhány szem gyógyszerrel a különféle pszichés hatásait. Törődjünk magunkkal – talán így lehetne összefoglalni a stressz kezelésének titka. Ha már úgy érezzük, egyre kevésbé bírjuk a terhelést, minden apróság felizgat, eljött az idő, hogy pihenéssel töltsünk legalább egy napot. Ilyenkor foglalkozzunk azzal, amit igazán szeretünk: séta, kirándulás, olvasás mind alkalmas arra, hogy kicsit kisimítsuk az idegeinket . A nem csak egy napra szóló tervben is kapjanak helyet a kedvenc elfoglaltságok, de ebbe már a könnyű, egészséges táplálkozás, a napi testedzés, a saját korlátaink és lehetőségeink feltérképezése, a relaxációs technikák elsajátítása is beletartozik.