Stresszhormon: ezért nem tudunk meglenni nélküle

A közösségi médiában rengeteget lehet olvasni a kortizolról, amelyet olykor egyfajta rémként emlegetnek. De hogy valójában mi is ez és mi a szerepe, arról már kevesebbet tudni.

A köznyelvben stresszhormonként is ismert kortizol főszerepet játszik a legtöbb olyan élettani folyamatban, amely a testet mozgásra készteti. Az utóbbi években azonban saját hírnevének áldozatává vált, és az emberek a hormon feltételezett egyensúlyhiányát okolják egyebek mellett az elhízásért, a kimerültségért, a szorongásért és a fejfájásért – írja a National Geographic.

stressz, kortizol, sresszhormon
A stressz életünk része. Fotó: Getty Images

Életünk része

A mellékvesék által kiválasztott kortizol a test szinte minden szövetében megtalálható. Az igazság az, hogy nem tudunk meglenni nélküle – mondja Anat Ben-Shlomo. A kaliforniai Cedars-Sinai Medical Center endokrinológusa kiemeli: a kortizol lehetővé teszi a szervezet számára, hogy az anyagcserétől kezdve az alváson át az immunműködésig és a gyulladásig mindent szabályozzon, de vitathatatlanul a legismertebb szerepe, hogy segít a szervezetnek reagálni a valós vagy vélt fenyegetésekre. Emiatt kapta a stresszhormon becenevet is.

Amikor a szervezet belső vagy külső fenyegetést érzékel, a szimpatikus idegrendszer aktiválódik, és hormonális válaszok összetett sorozatát váltja ki. Az egyik ilyen válaszként kortizol felszabadítására készteti a mellékveséket, ami segít a szervezetnek, hogy megbirkózzon a stresszel.

Amikor bajt okozhat

Az agyalapi mirigy daganatai túl magas kortizolszintet okozhatnak, ami Cushing-szindrómához vezet. Ennek elég jellegzetes tünete a súlygyarapodás, a gyengeség, a vércukorproblémák és véraláfutások. Ennek ellentéteként, akik immunrendszere megtámadja saját mellékveséjüket, azok szervezete nem termel elég kortizolt, és krónikus mellékvesekéreg-elégtelenség, más néven Addison-kór alakulhat ki, ami egyebek mellett nyomasztó fáradtságot, szédülést, bőrsötétedést, illetve étvágytalanságot okozhat.

Az internetes egészségügyi guruk és alternatív gyógyászok állítják, hogy tartós stressz esetén a mellékvesék kiéghetnek, és képtelenné válhatnak kortizol termelésére, amit "mellékvese-fáradtságnak" is neveznek. Ben-Shlomo szerint azonban ez a kifejezés mítosz, és egy 2016-os szakirodalmi áttekintés szerint ez az állapot valójában nem is létezik.

Bár léteznek súlyos endokrin rendellenességek, a kutatók óva intenek attól, hogy otthon próbáljuk meg egyensúlyba hozni a hormonokat, vagy önszorgalomból felírassunk étrend-kiegészítőket, így hárítva el a kortizolhiányt vagy felesleget. Ha a fenti tünetek megnehezítik a hétköznapjaidat, fordulj inkább orvoshoz, mert ezeket számos egyéb betegség is okozhatja!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.