A 2020 elején világszinten berobbant koronavírus-járvány rengeteg ember egészségét veszélyeztette. Szakemberek ugyanakkor már a pandémia kezdetétől felhívták a figyelmet arra, hogy a vírus terjedését lassító korlátozások, például a szociális izoláció is felerősíthet bizonyos mentális betegségeket. A szorongással küzdőknek különösen nehéz volt kezelniük azt, hogy a lezárások miatt hónapokig alig hagyták el a lakásukat. A Science Alert oldalán is közzétett, friss kutatás szerint a tinédzserek agyi fejlődését is károsan befolyásolta ezt a megterhelő időszak.
Súlyos hatással volt a lezárás a fiatalokra
A Stanford Egyetem és a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem közös kutatócsoportja a járvány hatásait vizsgálta a fiatalok agyi fejlődésére. A kutatók 81 gyermek agyi MRI-képét vizsgálták, amelyek még a járvány előtt, 2016 novembere és 2019 novembere között készültek. A dokumentumokat összehasonlították 82 olyan gyermek agyi MRI-képével, amelyeket 2020 októbere és 2022 márciusa között készítettek, vagyis akkor, amikor a kezdeti lezárásokat már feloldották. Az eredmények szerint a pandémia és az azt kísérő lezárások miatti stressz felgyorsította a tinédzserek agyának öregedését. Ehhez hasonló hatásokat a családon belüli problémák, például erőszakos viselkedés, vagy elhanyagoltság váltott korábban ki a fiataloknál.
A fokozott stressz a hippokampusz és az agy amigdala egyes részeinek növekedésével járt a vizsgált fiataloknál. "Világszerte számos kutatás igazolta már, hogy a pandémia hátrányosan befolyásolta a fiatalok mentális egészségét, azt azonban eddig nem tudtuk, hogy fizikailag mit csinál az agyukkal" – hangsúlyozta Ian Gotlib pszichológus, a kutatás egyik vezetője. A szakember szerint az eredmények alapján nehéz lenne megmondani, hogy ezek a változások tartósak lesznek-e. Emiatt a kutatócsoport azt tervezi, hogy továbbra is figyelemmel kísérik a lezárások alatt serdülőkorúvá érett fiatalok egészségi állapotát.