Számtalan példa akad arra, amikor szülők megkérdőjelezhető dolgokra veszik rá gyerekeiket. Mekkora traumát képes okozni például, ha egészen pici korától kezdve gyerekszépségversenyekre küldjük? Cikkében az rtl.hu néhány hírhedt sztorit idéz fel.
Honey Boo Boo horrorsztorija
Magyarországon nem találkozni gyakran gyermekszépségversenyekkel, de az Egyesült Államokban komoly hagyománya van annak, hogy alig pár éves kislányokat ilyen megmérettetésekre küldenek a szüleik. Az egyik legismertebb ilyen műsor volt a Toddlers & Tiaras, amelynek egyik legnépszerűbb szereplője, a 2005-ben született Honey Boo Boo később külön valóságshow-t is kapott a TLC csatorna jóvoltából.
A szórakoztató műsor hátterében azonban sötét valóság állt: drogfüggő édesanyja gyakorlatilag pénzre váltotta az addig szegénységben felnővő Alana Thompson gyerekkorát, és évekig tartó személyes és online bántalmazásnak tette ki a túlsúlyos kislányt, aki közben sorra járta a szépségversenyeket. Ennek végül az vetett véget, hogy kiderült: édesanyja egy elítélt szexuális bűnelkövető társaságában nevelte a lányt. Később June Shannon el is vesztette gyermeke nevelési jogát, miután letartóztatták kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt.
Alana, aki épp idén lesz 18 éves, két éve még arról beszélt, hogy gyakorlatilag nincsenek barátai, és legszívesebben megszabadulna gyerekkori művésznevétől: most már automatikusan elvágja a kapcsolatot mindenkivel, aki Honey Boo Boo-nak, és nem Alanának hívja. Azt pedig évekbe telt megtanulnia, hogyan éljen együtt saját túlsúlyával, és hogyan zárja ki életéből azokat, akik emiatt zaklatták, szekálták. Honey Boo Boo csak egy a számtalan gyerek közül világszerte, akit hasonló helyzetbe kényszerítenek szüleik, főként a hírnév és a pénz miatt. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez a jellegzetesen amerikai jelenség egyre inkább Magyarországra is beszivárog.
Nem fair, ha a gyerek kinézete a döntő
Baranyi Fanni anyuka, egy gyerekneveléssel foglalkozó Facebook oldal szerzője felidézi, hogy mióta gyereke van, ő is egyre több hirdetést kap az interneten, amelyek babaszépségversenyt, vagy valamilyen hasonló kezdeményezést reklámoznak.
Persze a szépségversenyeztetés csupán a jéghegy csúcsa, számos szokást lehet már egészen kis korban elkezdeni. Baranyi szerint onnantól nem lesz oké valami, ha az a gyerek egészségét veszélyezteti, vagy olyan helyzetbe hozza, amit nem élvez. Úgy véli, hogy a közösségi médiában is óvatosan lehet csak prezentálni a kicsiket. „Sosem osztanék meg olyan képet róla, ami számára kínos lehet később. Gondolok itt arra, hogy nem mutatnám meg fürdés közben, taknyosan, vagy pelenkázás közben. Felnőtt fejjel igyekszem arra gondolni, hogy én mit vélnék cikinek magamról, ha azt édesanyám tette volna ki” – mondta el a műsorban.