Tényleg nehezebben viseljük a hőséget, ha antidepresszánst szedünk?

A közösségi médiában újra és újra elterjed az információ, hogy az antidepresszánsok megkeseríthetik a nyarat az érintettek számára. De mi igaz ebből?

A testhőmérséklet szabályozásának a központja az agy közepén található, a hipotalamuszban. Erre a területre egyes bizonyítékok szerint a triciklikus antidepresszánsok (TCA) olyan hatással lehetnek, amely megnehezíti a hőszabályozást - írja az IFLScience. Ha nem tudjuk szabályozni a testünk reakcióját a melegebb időjárásra, azt hőintoleranciának nevezzük, ami túlmelegedést és túlzott izzadást okozhat.

"Általában a testünk elég jól jelzi, ha folyadékra van szüksége, de ezek a gyógyszerek csökkenthetik a szomjúságot. Ettől kissé alacsonyabb lehet a vérnyomásunk, és el is ájulhatunk a hőségben" - nyilatkozta korábban a témával kapcsolatban Dr. Lawrence Wainwright, az Oxfordi Egyetem pszichiátriai tanszékének kutatója.

Ugyanakkor ma már nem túl gyakran írnak fel triciklikus antidepresszánsokat. Az emberek gyakrabban kapnak úgynevezett szelektív szerotonin vagy szerotonin/noradrenalin visszavétel-gátlókat, SSRI-ket vagy SNRI-ket. Wainwright szerint van némi bizonyíték arra, hogy az SSRI-k is hatással vannak a hőszabályozásra.

antidepresszáns hőhullám
Sok kérdőjel még ezen a területen. Fotó: Getty Images

De összességében eddig kevés bizonyító erejű adat áll rendelkezésre, amely megmagyarázhatna, hogy az antidepresszánsokat szedő emberek miért számolnak be arról, hogy küzdenek a hőségben. A tudósoknak egyelőre csak elméleteik vannak a témában.

Bár az antidepresszánsok hatása az agy hőmérséklet-szabályozó központjára nem egyértelmű, számos ilyen gyógyszernek van egy ismert mellékhatása, amely mégis veszélyeztetheti az embereket a hővel kapcsolatos betegségek kialakulására: a túlzott izzadás.

A jelenség hiperhidrózis néven ismert, az SSRI-k és a TCA-k gyakori mellékhatása, különösen éjszaka. Ez az izzadás aztán hőhullám idején még jobban fokozódhat, ami az embereket a kiszáradás és az ezzel járó hatások, például fejfájás, szédülés és fáradtság fokozott kockázatának teszi ki.

Ugyanakkor nagy melegben sem ajánlott úgy dönteni, hogy abbahagyjuk a gyógyszerszedést, mert ha ezt egyik napról a másikra tesszük, akkor is kellemetlen mellékhatásoknak tehetjük ki magunkat. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Helyette az alábbiakkal érdemes próbálkozni:

  • Igyunk elegendő folyadékot. 
  • Ha lehet, ne menjünk ki a szabadba. 
  • Az ablakok legyenek becsukva, a redőnyök pedig behúzva. 
  • Ne vigyük túlzásba a mozgás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.