A pubertáskorban az egyik, stressz miatt termelődő kémiai anyag hirtelen más reakciót kezd el kiváltani az agyban, így a szteroid, míg korábban csökkentette a szorongás mértékét, növelni kezdi azt - legalábbis ezt mutatják az egyik New York-i egyetem egérkísérletei.
A hatás a régmúltban a túlélést segíthette: sok fajnál a serdülőkorban válnak el a fiatalok a szülőktől, és a stresszel teli környezet kihívásaira ez lehet a helyes válasz, amely biztosítja az életben maradást.
Manapság azonban már okafogyott a változás, és az ingerlékenységgel legfeljebb a szüleiket bosszantják fel a tizenévesek.
Az egyetemen egy szteroid, a THP viselkedését és változását vizsgálták. Az anyag, amely stressz hatására termelődik, általában enyhíti a szorongást, de az egérkísérletek azt mutatták, hogy pubertáskorban a helyzet megváltozott.
A szexuális hormonok befolyására az agy egy újabb receptort kezd termelni, amellyel a THP összekapcsolódik, és a hatása az eredetivel ellentétessé válik: ahelyett, hogy az egerek megnyugodtak volna, a THP csak még ingerlékenyebbekké tette őket.
A kutatócsapat tagjai úgy vélik, ez az oka a tizenévesek gyors hangulatváltozásainak, és szerintük ugyanez lehet az oka a menstruáció előtti feszültségnek, valamint a menopauza utáni érzékenységnek és ingerlékenységnek.