Túlélési tippek vizsgaidőszakra

A vizsgaidőszakban sok nehézséggel kell szembenézni a tanulóknak. Adunk pár tippet, miképp lehet elviselhetőbbé tenni ezt a stresszes periódust.

A vizsgaidőszak senkinek sem könnyű: az állandó stressz, a kialvatlanság és a megfelelési kényszer szentháromságában azonban nem árt, ha figyelünk magunkra, és az egészségünkre. Segítünk pár tippel, hogy lehet túlélni a vizsgaidőszakot, és hogy ne váljunk zombivá az utolsó vizsgákra!

Ne halogassunk!

Mindenkinek ismerősen csenghet a „majd holnap” kezdetű mondatok. Nem halogassunk, ne holnap álljunk neki a tanulásnak, hanem még ma. Legyen egy használható és pontos időbeosztás, ami alapján tudjuk, hogy melyik vizsgára mennyit kell készülni. Így rengeteg plusz idegesekedéstől és stressztől megkímélhetjük magunkat.

FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Táplálkozzunk megfelelően!

Sokan nem ügyelnek a vizsgaidőszak alatt a táplálkozásra, van, aki nagyon lefogy, mert alig eszik és van, aki meg folyamatosan nassol. Egyik sem megoldás, mert akár eszünk, akár csak chipset és csokit tömünk magunkba, egyre kevesebb energiánk lesz, egyre fáradékonyabbak, kimerültebbek leszünk. Nem meglepő, hiszen a szervezetünk szépen, lassan feléli a tartalékait. Vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagon táplálkozzunk, hogy legyen energiánk gondolkodni, tanulni!

Igyunk, igyunk és igyunk!  

Ha nem iszunk eleget, kiszáradunk, és semmi nem fog megfelelően működni. Igyunk naponta minimum 2-2.5 liter folyadékot. Ha energiaitalt vagy kávét iszunk, akkor annyival több vizet, teát, gyümölcslevet is igyunk. A zöld tea és a fekete tea nagyszerű élénkítő, amik serkentik az agyműködést!

Ügyeljünk a vitaminpótlásra!

Fontos, hogy szervezetünk megkapja az összes szükséges vitamint. A legjobb, ha frissen, zöldségek és gyümölcsök formájában visszük be, de ha erre nincs mód, idő a vizsgaidőszak alatt, akkor szedjünk vitaminokat.

Például fontos, hogy szervezetünk ellássuk megfelelő mennyiségű B12-vitaminnal, ami nemcsak a teljes idegrendszert védi, de segíti az idegsejtek regenerációját, javítja a kognitív képességeket, a koncentrációképességet és a memóriát. Ezeken kívül a stressz leküzdésében is fontos szerepe van, sőt mi több, a depressziót és a levertséget is képes enyhíteni. A B12 részt vesz az energiatermelő és a szénhidrát-anyagcsere folyamatokban, aminek köszönhetően hatékonyan lép fel a fáradtsággal szemben, ugyanis energiát nyer az elfogyasztott tápanyagokból.

Álljunk fel, és mozogjunk!

A rendszeres mozgás pozitívan hat az agy működésére, illetve egy olyan fehérjére, amely az új idegsejtek növekedését segíti elő. A kutatások arról számoltak be, hogy a testedzés nem csak az idegsejtek növekedésében játszik szerepet, hanem a hangulat szabályozásában, illetve a kognitív funkciók javulásában is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vegán január (veganuár) minden évben egyre nagyobb érdeklődésnek örvend, ahogy egyre többen vannak olyanok is, akik tartósabban kipróbálnák az állati eredetű termékektől mentes életmódot. Ezekre figyelj, ha hosszú távra tervezel! 

Aludjunk!

Talán a legfontosabb, hogy ne felejtsünk el pihenni! Hiába éjszakázunk, akár több napon keresztül is, valójában magunk ellen dolgozunk. Ha ugyanis hosszú időn keresztül nem alusszuk ki magunkat, romolhat a memóriánk teljesítménye, a figyelmünk és így a produktivitásunk is jelentősen csökkenhet, ezzel pedig nem leszünk kisegítve. Az alváshiány számos agyi funkciót ronthat. Egy tanulmány szerint ronthatja  a vizuális éberséget és a szavakra való emlékezést, a napszakok váltakozásának függvényében a reakcióidőt, és a logikus érvelést. Hosszabb távon sokkal kifizetődőbb, ha jól beosszuk az időnk, mint a folyamatos alváshiány.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.