Van egy kis baj a tonhalak húsával

A rendszeres halfogyasztás számos pozitív hatást gyakorolhat szervezetünkre. Egyes fajok húsa azonban akár méreganyagokat is tartalmazhat.

A tonhalakban a szigorú szabályozás ellenére is nagyon sok a higany – figyelmeztet Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat egy új tanulmányra hivatkozva azt írta, hogy változatlanul túlságosan magas a tengervizekben a szerves metil-higany koncentrációja.

tonhalkonzerv
Van egy kis baj a tonhalak húsával. Fotó: Getty Images

51 év alatt alig csökkent a higanytartalmuk

Több mint 3000 – az Atlanti- és az Indiai-óceánban 30 év alatt begyűjtött – tonhalminta elemezése után a kutatók megállapították, hogy a tonhalak higanyszintje szinte egyáltalán nem változott az elmúlt 51 évben. Ez azért különösen meglepő eredmény, mert az elmúlt fél évszázadban a szennyezéshez nagyban hozzájáruló iparágak higanykibocsátása folyamatosan csökkent, az egyre szigorúbb környezetvédelmi szabályozásnak köszönhetően.

Még legalább 20 évet kell várnunk a változásra

A tonhalak higanyszintjének változatlanságát a szakértők azzal magyarázták, hogy a higany felhalmozódik a tengerfenéken, a vulkánkitörések vagy a víz alatti földrengések hatására pedig újra felszáll.

Emiatt évtizedekbe telik a csökkenő kibocsátás hatása: becslések szerint csak 10-15 év múlva lesz érzékelhető a tengerfenékre gyakorolt eredmény, a tonhalak higanyszintjének csökkenéséhez pedig még akár 20-25 évnek is el kell telnie” – magyarázta a Rizikometer.

Ez az információ azért is aggasztó, mert a higany a tonhalakat elfogyasztó emberek szervezetébe is bekerül, ez pedig hosszú távon beláthatatlan következményekhez vezethet.

„Sosem rajongtam kifejezetten a húsért, a halat viszont mindig is imádtam. Egy idő után tehát logikus lépésnek tűnt, hogy áttérjek a peszkateriánus étrendre, és csak azt fogyasszam, amit valóban szeretek és aminek az elkészítésétől sem viszolygok. Azonban, mint bármilyen speciálisabb étrend, ez is egy kicsit nagyobb körültekintést igényel.” Személyes tapasztalatok és szakértői tanácsok a peszkateriánus étrenddel kapcsolatban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.