Zokniban lévő stresszérzékelőn dolgoznak

Svájci kutatók olyan elektronikus stresszérzékelők kifejlesztésén fáradoznak, amelyek képesek lesznek észlelni a mindennapjainkban jelentkező stressz szintjét.

A svájci ETH-Zürich Elektronikai Kutatólaboratórium munkatársainak az a célja, hogy idejében észlelhető legyen a fokozódó feszültség, és ezzel megelőzhető legyen a kiégés vagy akár a depresszív állapotok kialakulása.

A kutatók abból indultak ki munkájuk kezdetén, hogy a stressz is egy egészséges emberi reakció, amit külső ingerek váltanak ki. Rövidtávon a stresszreakció abban segít szervezetünknek, hogy alkalmazkodni tudjon a stresszt kiváltó tényezőhöz. A bajok akkor kezdődnek, amikor nincs idő arra, hogy a szervezet visszaálljon, és a stresszes állapot hosszabb időn át fennmarad. Az ilyen tartós stresszes helyzetek akár olyan hátrányos folyamatokat is előidézhetnek, mint a mentálhigiénés, illetve a szív és érrendszeri panaszok kialakulása. A munkához köthető egészségügyi panaszokat kialakító okok között a stressz a második helyet foglalja el az Európai Unió felmérései szerint. A kutatók által kifejlesztett mérőműszer a stressz szint megemelkedését jelző fizikai tüneteket érzékeli: a bőr vezetőképességének megváltozását az ujjbegyekben, a szívverés és a légzés szaporaságának megváltozását, illetve a nyálban mérhető stresszhormon, a kortizol mértékét.

Ezek mellett a kutatók a kísérletek során mérték még a végtagmozgás változásait és a testhelyzet megváltoztatásának gyakoriságát is ülő helyzetben. A kifejlesztett mérési eljárás az esetek 73-83 százalékában pontosan képes volt meghatározni a megfigyelt alany stressz szintjének megemelkedését, az eltérések a mérés módszerétől függően változtak - például az alacsonyabb pontosság a testhelyzet megváltoztatásának adatainak figyelembevételével mutatkozott, míg a bőr vezetőképességének megváltozásával diagnosztizált stresszes állapot jóval gyakrabban bizonyult helyesnek. A kísérletek során használt szenzorok persze még nem kifejezetten kényelmesek, így a mindennapokban kevésbé használhatóak jól, de a svájci szakemberek már azon fáradoznak, hogy egy zokniban elrejthető érzékelővel hasonló pontossággal megfigyelhető legyen a stressz mértékének változása - és így, a napi szinten rögzített adatok alapján az orvosok és az egyének is időben cselekedhetnek a stressz okozta betegségek kialakulásával szemben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra