Boldoggá is ehetjük magunkat

Egyes kutatások szerint az emberek legalább kétharmadának volt vagy lesz problémája a lelki egészségével élete során. Táplálkozásunk révén ugyanakkor sokat tehetünk mentális egészségünk megőrzése érdekében.

A helytelen táplálkozási szokások és a fizikai betegségek közötti kapcsolat nyilvánvaló. Kevesebben tudják azonban, hogy étrendünk mentális egészségünkre is hatással van. Korábbi kutatások szerint például pusztán az étrend tudatos átalakításával az esetek harmadában teljesen megszüntethetők a depressziós panaszok. Márpedig tudományos vizsgálatokból az is ismert, hogy a depresszió mintegy kétszeresére növeli a szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkező elhalálozás kockázatát. Közvetetten tehát szív-érrendszerünk szempontjából is hasznos, ha tányérunkon rendszeresen helyet kapnak olyan ételek, amelyek támogatják mentális egészségünket. Lássuk, melyek ezek.

Egyes mikrotápanyagok (cink, folsav, B-vitamin, Omega 3) mennyiségének a növelése javít a mentális állapoton.
Egyes mikrotápanyagok javítják mentális állapotunkat. Fotó: Getty Images

Az Omega-3 kevésbé ismert hatása

Az egészségre gyakorolt pozitív hatások egész tárházával rendelkezik a két Omega-3 zsírsav, az EPA és a HDA. E zsírsavakról ismert, hogy antidepresszáns hatással bírnak. Omega-3-hoz hozzájuthatunk magas olajtartalmú halakból, halolajtartalmú táplálékkiegészítőkből, de kaphatók vegán Omega-3 zsírsavak is. Napi 1,5-2 gramm EPA már képes elősegíteni a hangulat javulását.

B-vitaminok: folsav és B12

Már évekkel ezelőtt megjelentek olyan kutatási eredmények , melyek szerint a folsav és a B12-vitamin hosszú távon csökkenti a klinikai depresszió kialakulásának kockázatát, akárcsak a visszaesés veszélyét. Egyszersmind a B-vitaminok javítják a szervezet antidepresszáns kezelésre adott reakcióját is.

Folsavat tartalmaznak például a friss zöldségek és gyümölcsök, a teljes a kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, a reggeli gabonaszeletek és a különböző péksütemények is. Ennek ellenére nem könnyű pusztán a táplálkozásunk révén megfelelő mennyiségű folsavat juttatni szervezetünkbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

B12-vitamint is számos élelmiszerben találunk, például húsokban és általában véve az állati eredetű élelmiszerekben, reggeli gabonaszeletekben, a szójában és a rizstejben. Vannak akiknél a vitamin felszívódása nem tökéletes, főként az 50 év felettiek körében jelentkezik ez a probléma. Számukra javasolt étrend-kiegészítők segítségével is törekedni a B12-vitamin-pótlásra, akárcsak azok számára, akik nem fogyasztanak állati eredetű élelmiszert. Az ajánlások szerint naponta legalább 800 mikrogramm folsavat és 1 mikrogramm B12-vitamint kell fogyasztani a klinikai depresszió megelőzése és kezelése érdekében.

Cinkelt kártyákkal

Esszenciális mikrotápanyagként a cinknek számos szerepe van a szervezet működésében: segíti a sejtnövekedést, az anyagcserét, részt vesz a hormonszabályozásban és az immunrendszer működésében. A cinkhiány ugyanakkor fokozza a depresszió kialakulásának veszélyét, mivel a cink elengedhetetlen az idegi funkciók szabályozásához is. Kutatások során kimutatták , hogy a depressziós betegek szervezetében alacsonyabb a cink szintje, a nyomelem célzott pótlása pedig támogatja az antidepresszáns terápiát.

Egyaránt gazdag cinkforrás a hús, a hal, a tej, a sajt, az olajos magvak, a főtt szárazbab, a borsó és a lencse, egyben ezek könnyen beleilleszthetők étrendünkbe. Aki viszont ezekből keveset fogyaszt, cinktartalmú táplálékkiegészítőkkel növelheti gyorsan és egyszerűen a napi cinkbevitelt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra