A tanulmányban azt állítják, hogy ha naponta csak 200 kalóriával kevesebbet fogyasztunk el, és növeljük a fizikai aktivitásunkat, akkor az hatékonyabban csökkenti az aorta (a szervezet legnagyobb artériája) idősödéssel összefüggő merevségét. Az aorta merevsége a véredények egészségi állapotának jelzőértéke, valamint olyan szív- és érrendszeri események kockázati tényezője, mint a szívinfarktus és a stroke. Olyan krónikus állapotok, mint a magas vérnyomás, a kettes típusú cukorbetegség és az elhízás, gyorsíthatják az öregedés folyamatát, és ezekben az esetekben már fiatalabb életkorban is megmerevedhet az aorta. A magasabb testtömegindex, a nagyobb testsúly, a testzsír összmennyisége és a hasi testzsír, valamint a nagyobb derékkörfogat összefügg az aorta merevségének növekedésével.
Azt már a korábbi kutatások is kimutatták, hogy az aerob testmozgás javítja az aortaműködést, de ez önmagában még nem elég ahhoz, hogy javítsa az idősödő és elhízott személyek egészségi állapotát. Az új kutatásban 160 elhízott, ülő életmódot folytató, 65-79 éves embernél vizsgálták, hogy mi történik, ha a testedzést összekapcsolják a napi kalóriabevitel csökkentésével - az egyik csoportnál 200 a másiknál pedig 600 kalóriával csökkentették a bevitelt, a harmadik csoportnál pedig nem vezettek be semmiféle diétát. A kutatási eredményeket az Amerikai Szív Társaság Circulation című folyóiratában publikálták 2021. augusztus elején.
"Meglepve tapasztaltuk, hogy annak a csoportnak az aortamerevségében nem történt semmiféle változás, amelyiknél a legjobban csökkentettük a kalóriabevitelt, ráadásul pont ugyanolyan mértékben csökkent csak a testsúlyuk és a vérnyomásuk, mint azoknak a személyeknek, akiknél viszont csupán mérsékelten csökkentettük a kalóriabevitelt" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Tina Brinkley, aki az észak karolinai Wake Forest Orvosi Egyetem egészséges idősödéssel és az Alzheimer-kór megelőzésével foglalkozó Sticht Központjának docense.
A kutatók azt figyelték meg, hogy ha a felügyelet alatt, heti négy alkalommal végzett aerob testedzést napi 200 kalóriányi tápanyag bevitelének csökkentésével kapcsolták össze, akkor az öthónapos vizsgálati időszak alatt körülbelül 9 kilogrammal csökken a testsúly (átlagosan 10 százalék fogyás következett be). Ez összekapcsolódott az aorta összehúzódási és tágulási képességének (szakkifejezéssel disztenzibilitásának) 21 százalékos növekedésével is.
Az aorta merevségének az értéke viszont nem csökkent jelentősen azokban a csoportokban, amelyek csak edzettek, illetve amelyek edzés mellett a legnagyobb mértékben csökkentették a kalóriabevitelüket. A testsúly csökkenése ugyanakkora volt mindkét fogyókúrázó csoportnál, annak ellenére is, hogy az egyik csoport háromszor kevesebb kalóriát vitt be, mint a másik. Mindkét fogyókúrázó csoportnak lényegesen jobban csökkent a testtömege, az összes testzsír mennyisége, a testzsírszázaléka, a hasi zsír mennyisége és a derékkörfogata, mint a csak edző csoportnak.
"A kutatási eredmények azt jelzik, hogy ha a testedzést mérsékelt kalóriacsökkentéssel párosítjuk - szemben azzal, ha radikálisan csökkentjük a kalóriabevitelt vagy egyáltalán nem csökkentjük azt -, akkor maximalizálhatjuk a szív- és érrendszer egészségi állapotának javulását, optimalizálhatjuk a testsúlyt, javíthatjuk a testösszetételt és a testzsír eloszlását" - mondta Tina Brinkley. "Fontos kutatási eredmény, hogy a radikálisabb kalóriacsökkentés nem feltétlenül lehet fontos vagy ajánlott az idősebb és elhízott emberek testsúlycsökkentésének és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatcsökkentésének céljából."