Majdnem 2300 kardiológus, belgyógyász, háziorvos és szakdolgozó hallgatta hétvégén, a viharos balatoni időjárás dacára az előadásokat és vett részt az interaktív tudományos programokban, hogy aztán a rendelőbe, kórházba visszatérve ezek ismeretében folytathassa a betegek kezelését.
Ahogyan az interjúban prof. dr. Tóth Kálmán, a Magyar Kardiológusok Társaságának leköszönt elnöke fogalmazott: a kardiológia területén a fejlődés hatalmas, a betegek egyre jobb eséllyel élhetnek szívbetegség esetén is. Új diagnosztikai eszközökről, új hatóanyagokról és műtéti eljárásokról, kisebb megterheléssel járó, pontosabb beavatkozást lehetővé tévő beavatkozásokról szereztek információt, akár első kézből is, a külföldi szaktekintélyek előadását hallgatva.
Ám az igazi fejlődés az lenne, ha csökkenne a szerzett szívbetegségek száma, vagy legalábbis később jelentkeznének, és azokat hamar felismerve korai stádiumban kezelhetnék az orvosok.
Gyógyítani vagy megelőzni?
A konferencián gyakran szóba került, hogy miként lehetne a lakosságot motiválni arra, hogy egészségtudatosabb legyen, hogy elkerülje a kockázati tényezőket, illetve hogy miként lehet elérni, hogy betegség esetén minél jobban betartsa az orvosi javallatokat.
Ebben próbál segíteni Szívderítő rovatunk is, melyet a Magyar Kardiológusok Társasága felügyel. Ha a megelőzés érdekli, akkor a Szíverősítő oldalon összegyűjtött írásokat ajánljuk figyelmébe, ha a tünetek, betegségek, a terápiák, akkor a Szívzűrök oldalra gyűjtött cikkeket ajánljuk olvasásra.