Összezsugorodik a szív a világűrben

A Holdon telepítendő űrbázis vagy a Marsra tervezett kereskedelmi űrutazások tervezésekor különösen fontos kérdés az, hogy miként leszünk képesek a hosszú időn át tartó súlytalanság állapotában megőrizni a szívünk egészségét. Egy kutatásban kiderítették, hogy a rendszeres, szakaszosan végzett, alacsony intenzitású testedzés ehhez nem elég.

"Meglepődtünk azon a kutatási eredményen, hogy még a rendkívül hosszan tartó szakaszokban végzett alacsony intenzitású testedzés sem tudja visszatartani a szívizmot a zsugorodástól" - mondta dr. Benjamin Levine, a UT Southwestern Orvosi Központ belgyógyász professzora és a Dallasban lévő Texasi Presbiter Egészségügyi Központ Sportorvosi és Környezet-egészségügyi Medicina Intézetének igazgatója. A kutatást összefoglaló tanulmányt az Amerikai Szív Társaság Circulation című folyóiratában publikálták március 29-én.

A szív feltűnően érzékenyen reagál a gravitációra, illetve annak hiányára
A szív feltűnően érzékenyen reagál a gravitációra, illetve annak hiányára. Kép: GettyImages

Amikor leülünk vagy felállunk, akkor a gravitáció folyamatosan a lábunk felé mozdítja a vérünket. A Föld gravitációs ereje elősegíti, hogy a szívünk fenn tudja tartani a megfelelő méretét és működését. Ha a gravitációs erő megszűnik, akkor a szívünk elkezd zsugorodni. Hogy jobban megértsék a hosszú távú súlytalanságnak és a testedzésnek szív felépítésére gyakorolt hatását, a kutatók két személy adatait vetették össze, az egyik Scott Kelly űrhajós, aki 2015-2016-ban egy évet töltött a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, a másik pedig Benoît Lecomte hosszútávúszó volt, aki 2018-ban átúszta a Csendes-óceánt. Utóbbi azért volt releváns, mert ha vízbe merülünk, - különösen hason fekvő pozícióban, ahogy a hosszútávúszók is szoktak -, azzal tökéletesen tudjuk modellezni a súlytalanság állapotát, ugyanis a víz ellensúlyozza a gravitáció hatását.

A gyengén pumpáló kamra nem képes a szöveteket, szerveket megfelelő mennyiségű vérrel ellátni, ez általános állapotromláshoz vezet.

A világűrben eltöltött 340 nap alatt Scott Kelly hetente hat napon tréningezett napi egy-két órát szobakerékpáron, futópadon és az izomzat ellenállását kiváltó gyakorlatokkal. Az űrhajósoknál kiemelt figyelmet fordítanak a testedzésre, mivel a vázizomzatuk is sorvad a súlytalanság állapotában.

Lecomte pedig több mint 2820 kilométert úszott le 159 nap alatt, naponta átlagosan hat órán keresztül. Az orvosok ellenőrizték Kelly és Lecomte egészségi állapotát és szívműködésének hatékonyságát a küldetés előtt, alatt és után. Az elemzések kimutatták, hogy mind Kelly és mind Lecomte vesztett a pumpálást végző bal kamrájának az izomtömegéből. A legszigorúbban elvégzett alacsony intenzitású edzés sem tudta ellensúlyozni ezt a hatást.

"A szív feltűnően érzékenyen reagál a gravitációra, illetve annak hiányára" - mondta Levine professzor. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy rövidebb űrutazások során a rövid, ismétlődő intenzív szakaszokkal megtört és erős intenzitású testedzéssel sikeresebben lehet megőrizni a szív egészségi állapotát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.