Szívbetegeknek ezért életmentő az influenzaoltás

Mind a korai elhalálozás, mind a súlyos szövődmények kockázatát csökkenti szívbetegek esetében az influenza elleni védőoltás - derült ki egy új kutatásból.

Egészen pontosan a kutatók azt a következtetést vonták le, hogy azoknál a szívbetegeknél, akik felvették az influenzaoltást, 18 százalékkal alacsonyabb volt a szívbetegség miatti elhalálozása kockázata, illetve 28 százalékkal a bármely ok miatti halálozási kockázat. Az oltottaknak körében még annak is 13 százalékkal alacsonyabb volt a veszélye, hogy komoly szív- és érrendszeri szövődmény alakuljon ki.

Az influenza-védőoltás a szívbetegeknek nagyon hasznos
Az influenza elleni védőoltás a szívbetegeknek különösen hasznos. Fotó: Getty Images

A kutatásban 16 véletlenszerű és megfigyeléses vizsgálat 237 ezer résztvevőjének adatait elemezték.

"Hasonlítsuk össze ezeket az adatokat a vérnyomáskezelésre általánosan használt bétablokkolók és ACE-gátlók hatásával. Ezek a szerek 20-25 százalékkal csökkentik a halálozást" - mondta a kutatást vezető dr. Siva Yedlapati, az Erie Megyei Egyészségügyi Központ (Buffalo, New York) belgyógyász szakorvosa. "Ezek az adatok teljesen hasonlóak, és ezt mindössze évente egy védőoltásnak köszönhetjük, míg a gyógyszereket az év minden egyes napján be kell venni. Ez óriási előny."

A forrásként szolgáló tanulmányok elemzése során dr. Yedlapatit meglepte az a tapasztalat, hogy az összes szakorvos közül éppen a kardiológusok azok, akik a legkevésbé tartják fontosnak azt, hogy ajánlják az influenza elleni védőoltást a betegeiknek. "Az influenzaoltás a szívbetegeknek nagyon hasznos, és nagy problémát jelent, ha a kardiológusok ösztönzik betegeiket legkevésbé arra, hogy beadassák maguknak vakcinát."

A mostani tanulmány addig csak kutatási jelentésnek számít, amíg lektorált tudományos folyóiratban nem közlik. Legutóbb az Amerikai Szív Társaság (AHA) virtuális tudományos ülésszakán mutatták be az eredményeket.

Különösen fontos célcsoport

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) ajánlása szerint minden 6 hónapnál idősebb személyt célszerű beoltani influenza ellen. Ez különösen fontos a 65 évesnél idősebbek számára, hisz közülük kerül ki az influenza miatt kórházi ápolásra szoruló, valamint elhalálozó betegek nagy többsége. A kutatásban kimutatták, hogy az influenza miatt kórházba kerülő személyek fele szívbeteg. Esetükben hatszoros kockázat áll fenn, hogy az influenzafertőzést követő hat hónapon belül szívinfarktust kapjanak.

A védőoltás szokásos adagja ugyanolyan hatásos a szívbetegeknek, mint a nagy adagú oltás, ezt elkülönített vizsgálatok során bizonyították be. A kutatás szerint egyik védőoltás sem volt hatásosabb a másiknál, ha azt vizsgálták, hogy a védőoltások mennyire csökkentik a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi megbetegedések miatti kórházi kezelés veszélyét. A kutatást az Amerikai Egyesült Államok Szív, Tüdő és Vér Intézete támogatta, továbbá a Sanofi-Pasteur vakcinagyártó vállalat is támogatást nyújtott, ám ezek a szervezetek nem vettek részt a kutatás megtervezésében, lebonyolításában és az adatelemzésben.

A lehetséges előnyök ellenére az Egyesült Államok lakosságának kevesebb mint a fele kapja meg az influenzaoltást. "Ez nagyon alacsony arány" - értékelte dr. Yedlapati. "Az orvosoknak nyomatékosan fel kell hívniuk a betegeik figyelmét a védőoltás felvételére. Remélem, hogy a kutatási eredményeink is kiemelik ennek a jelentőségét." Annak ellenére, hogy ez a kutatás nem ad hozzá alapvetően új elemeket a jelenlegi ismereteinkhez, "azt viszont egyértelművé teszi, hogy jobban kell bíznunk a kutatási eredmények megbízhatóságában" - kommentálta dr. Donna Arnett, a Kentucky Egyetem Közegészségügyi Karának dékánja, az Amerikai Szív Társaság korábbi elnöke.

Dr. Arnett - aki nem volt részese a kutatásnak - kiemelte, hogy idén a világjárvány miatt különösen fontos az influenza elleni védőoltás felvétele. "Még mindig nem ismerjük minden részletét annak, hogy a koronavírus-járványnak milyen hatása van a szív- és érrendszerre" - mondta. Ezt a kérdést a kutatók továbbra is vizsgálják. Dr. Arnett szerint azt viszont már tudjuk, hogy a COVID-19 károsíthatja a szívet és a légzőszervrendszert is, és az influenzaoltás ezeknek a kockázatoknak legalább egy részét képes csökkenteni. "Ha a védőoltás ellenére mégis elkapja valaki az influenzát, akkor sokkal enyhébb lesz a betegség lefolyása, mint védőoltás nélkül."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.