Biztonságos a szex a szívbetegeknek?
Alapvetően igen. Abból adódhat a félelem, hogy vannak olyanok, akik szívrohamot kapnak szex közben. Ám fontos tágabb nézőpontból értelmezni a veszélyeket: néhányan akkor is szívrohamot kapnak, amikor éppen a boltba mennek, autót vezetnek, híradót néznek a tévében vagy éppen játszanak az unokájukkal - mindez mégsem jelentheti azt, hogy ezentúl semmit ne tegyen a szívbeteg! Szívroham bármikor előfordulhat, ráadásul a leggyakrabban mindenféle fizikai megerőltetés nélkül következik be. Egyszerűen beüt - az élet ugyanis egyre kockázatosabbá válik, pláne egy már túlélt szívinfarktus után.
Szerencsére, ha szexre kerül sor, a kockázat elképesztően pici.
A szex ugyan a szívet fokozott pumpálásra késztetheti, de nem jobban, mint a háztömb körüli tempós séta, vagy két emelet megmászása! A legpontosabb becslések szerint a szeretkezés a szívrohamok kevesebb, mint 1 százalékát okozza! Ráadásul a szívbetegek körében annak az esélye, hogy szívrohamot kapnak a szexuális együttlétet követő két órán belül, egy az ötvenezerhez. Ennél fogva jobban tesszük, ha inkább a villámcsapás miatt aggódunk.
A betegek kis részének viszont a szex valós veszélyt jelenthet. Az American Journal of Cardiology jelentése szerint tartózkodnunk kell a szextől, ha az alábbi állapotok közül bármelyik előfordul:
- Bizonytalan angina. Az orvosok annak a kifejezésére használják ezt a kifejezést, ha az angina (mellkasi fájdalom) vagy rendszeresen és egyre gyakrabban jelentkezik, vagy pihenés közben fordul elő.
- Anginás roham (a szívbetegség okozta mellkasi fájdalom).
- Ellenőrizetlen hypertenzió (magas vérnyomás).
- Az elmúlt két hétben fordult elő szívroham.
- Bizonyos aritmiák (abnormális szívritmus, különösen a szívkamrában).
- Cardiomyopathia (gyenge szívizom).
Ezek közül bármelyik állapot növelheti a szexuális együttlét közben előforduló szívroham kockázatát, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy vége a szexuális életnek. Megfelelő kezeléssel, például a vérnyomást rendben tartó vagy az anginát megelőző gyógyszerek segítségével újra elég egészségesek lehetünk a szexhez.
Ugyan kisebb mértékben, de a szex akkor is kockázatos lehet, ha előfordult gyenge anginás rohamunk, ha kezdődő szívelégtelenségünk van, ha volt már stroke -kunk, esetleg szívrohamunk volt az utóbbi kettő-hat hétben, vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések legalább három rizikófaktorával rendelkezünk (elhízás, magas koleszterin, magas vérnyomás ). Ezekben az esetekben valóban egyeztetni érdemes a kardiológussal is, hogy szükség van-e kímélő életmódra.
Ha bármilyen kérdés felmerül azzal kapcsolatban, hogy képesek vagyunk-e a szexuális együttlétre, az orvosunk megvizsgálja a szívünket és az általános egészségi állapotunkat. Előírhat egy stressz tesztet, egy olyan vizsgálatot, amelynek folyamán a szívünk teljesítményét figyelik futópad vagy szobabicikli használata közben.
A vizsgálatokat követően, az orvosunk támogatásával, terápiás javaslatainak betartásával teljes szexuális életet élhetünk. Ámbár elfordulhat, hogy megelőző óvintézkedéseket kell tennünk, például kevésbé fárasztó pózokat alkalmazzunk, esetleg szívgyógyszert kell bevenni az együttlét előtt. Ám csak nagyon kevés embernek kell teljesen feladnia a szexuális életét! A csókot, az ölelést és a simogatást pedig mindenki élvezheti. Nincs ok arra, hogy a közelséget és az intimitást kizárjuk az életünkből!
Miért nem kívánom a szexet?
A legtöbb szívbetegnek biztonságos a szex, de nem mindig kielégítő és élvezetes. Egy kutatás, amelye 500 olyan férfin és nőn végeztek, akik szívrohamot éltek túl, úgy találta, hogy mind a szex gyakorisága, mind a kielégülés mértéke szignifikánsan csökkent a szívrohamot követő néhány hónapban.
A szívbetegek körében a libidó leginkább a depresszió miatt csökken, ami háromból egy szívrohamból felépülő betegnél előfordul. Ez az állapot gyakran gyengíti a szexuális vágyat, és a férfiak körében hozzájárul az erektilis diszfunkcióhoz.
A legtöbb embernél az idő a legjobb gyógyszer. Néhány hónap után a hangulatunk javulni fog, és a vágyunk is visszatér. Néhány betegnek azonban tanácsadásra vagy gyógyszerre van szüksége, hogy kitörjön a depressziójából. Vegyük figyelembe, hogy néhány antidepresszáns elfojthatja a szexuális késztetést. Ha túljutottunk a depresszión, és még mindig nem érzünk szexuális vágyat, konzultáljunk az orvosunkkal, hogy váltsanak gyógyszert vagy csökkentsék az adagot.
A szívgyógyszerek beavatkozhatnak a szexuális életbe?
A sors iróniája, hogy azok a gyógyszerek, amelyek jók a szívünknek, rosszat tehetnek a szexuális életünknek. Sok vérnyomás gyógyszer, beleértve a vízhajtókat, a bétablokkolókat, elfojthatják mind a nők, mind a férfiak szexuális vágyát, és erekció problémákat okozhatnak a férfiaknál. A digoxinnak, amit szívelégtelenség és bizonyos aritmiák kezelésére használnak, hasonló hatása lehet.
Csökkenthetjük a mellékhatásokat, ha a gyógyszereket pontosan az orvos által előírtaknak megfelelően szedjük. Csökkentheti az orvosunk az adagunkat vagy gyógyszert válthat annak érdekében, hogy a kezelés kevésbé akadályozza a szexuális életünket. Az a legfontosabb, hogy aktívak maradjunk minden téren: a testmozgás nemcsak a szívünk állapotát javíthatja, hanem a szexuális életünket is.