A szorongás összefügg a dohányzással

Ebben a stresszes járványidőszakban még fontosabb, hogy az egészségügyi szakértők visszatérjenek a szorongás és a dohányzás közötti összefüggés elemzéséhez: a szorongás miatt dohányzunk, vagy a dohányzás okoz szorongást?

Mint a mentális egészség és a függőség kapcsolatának legtöbb esetében, itt sem lehet egyértelmű következtetéseket levonni - olvasható az Amerikai Szív Társaság oldalán . A rendellenes szorongások közé tartozik (mely az Egyesült Államok leggyakoribb pszichológiai problémája, a felnőtt lakosság 15-19 százaléka érintett) a fóbia, a pánikroham, a szociális helyzetektől való intenzív félelem és a krónikus aggodalom.

A szorongást enyhítik a dohányzással, majd ezek az emberek nikotinfüggővé válnak, ami akut elvonási tüneteket okoz, és emiatt megint szorongani kezdenek.
A szorongást enyhítik a dohányzással, de az elvonás szorongást okoz. Fotó Getty Images

Míg az Egyesült Államokban a dohányzás mértéke az elmúlt 50 évben csökkent, addig minden ötödik amerikai felnőtt - 50,6 millió fő - számolt be 2019-ben arról, hogy még mindig dohányzik, elektromos cigarettát vagy más dohányterméket használ - derült ki az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának legfrissebb, novemberi jelentéséből.

Amerikai adatokból az is kiderült, hogy a súlyosan szorongók 45 százaléka, az enyhe mértékű szorongással küzdőknek pedig a 30 százaléka dohányzik. Ez az arány az alig vagy egyáltalán nem szorongóknál mindössze a 18 százalék.

Egy másik kutatás is magasabb arányban mutatott ki szorongókat a dohányosok közt, mint általában a lakosság körében. Azonban a Current Psychiatry Reports című folyóiratban tavaly megjelent tanulmány szerint annak ellenére, hogy erős összefüggés van a dohányzás és a szorongás között, figyelemre méltó eltérések vannak a szorongásnak a dohányzásra való rászokásban, a dohányzás erősségében és a leszokás sikerességében betöltött szerepében.

Ördögi kör

Lorra Garey, a Hustoni Egyetem kutatója és a tanulmány vezető szerzője szerint az alkoholfüggőség és a szerhasználat elhomályosítja a dohányzás és a szorongás közti összefüggés feltárását. A másik nehezítő körülmény, hogy a dohányzás és a szorongás között kétirányú kapcsolat van. "Ez egy önmagát gerjesztő folyamat. A szorongást enyhítik a dohányzással, majd ezek az emberek nikotinfüggővé válnak, ami akut elvonási tüneteket okoz, és emiatt megint szorongani kezdenek" - mondta Garey, majd hozzátette: "Ezek a tényezők annyira összefüggenek, hogy rendkívül nehéz szétválasztani a folyamat elemeit. Nem tehetünk mást, mint hogy sokkal részletesebben tanulmányozzuk a folyamat különböző tényezőinek időbeli előrehaladását, mert csak így érthetjük meg a teljes összefüggést."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Brian Hitsman, a Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Kar docense úgy vélekedik: az egy másik probléma, hogy a dohányosok jellemzően tévesen azt hiszik, hogy egy cigaretta elszívása enyhíti a szorongásukat. "Az van a fejükben, hogy a dohányzással hatékonyan lehet kontrollálni a rossz érzelmi állapotot, ám valójában a dohányzáskor csak azért érzik jobban magukat, mert csökkentik a nikotinéhségüket" - magyarázta a kutató. "A dohányzás valójában emeli a szívritmust, és olyan reakciókat vált ki a szervezetből, amelyek ellentétesek a relaxációval."

Szívinfarktus: hány percen múlik az életben maradás? Részletek.

Így teszi tönkre a keringési rendszert

Valójában a dohányzás pusztítást indít el az egész keringési rendszerben: olyan kémiai anyagokat bocsájt ki, amelyek rongálják az artériákat és akadályozzák bennük a vérkeringést, és ez szívinfarktust vagy stroke-ot okozhat. Azt nehéz kimutatni, hogy a koronavírus-járvány növeli-e a dohányosok és a szorongók számát, de Lorra Garey szerint emelkedik a számuk. "Számos tényező miatt nőhet a szorongás mértéke, ilyenek például a pénzügyi problémák vagy a gyermekneveléssel járó nehézségek. Mindemellett gondolnunk kell a nagyon erős dohányosokra és a visszaszokókra is" - mondta a kutató.

A dohányzásról való leszokás mindenkinek nagyon nehéz, leginkább a nikotin miatt, ez ugyanis egy nagyon addiktív szer, az Egyesült Államok Közegészségügyi Szolgálatának főorvosa régebben a heroinhoz hasonlította a nikotin addiktív hatását. A világjárvány idején egyébként a nikotinfüggők még nehezebben kérnek jelentkeznek be orvosukhoz, hogy a leszokással kapcsolatban segítséget kérjenek tőle.

Fontos azonban tudni, hogy a leszokást számos módszer segítheti. A rendszeres testmozgás, a leszokást megkönnyítő gyógyszer, a nikotint helyettesítő termékek, például a rágógumi, a tapasz vagy pasztilla segít leküzdeni a sóvárgást, ami a nikotinmegvonás gyakori tünete. A szakértőknek fel kell hívni a figyelmet a dohányzásról való leszokásban segítséget nyújtó telefonszámra és weboldalra is, ez Magyarországon a 06-80-200-493 és a https://leteszemacigit.hu/ . A szorongással küzdő dohányosoknak leginkább a rendszeres testmozgás, a relaxálás és a rekeszizmot megmozgató hasi légzés segít.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.