A JAMAL című folyóiratban arról számoltak be a kutatók, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázata a férfiak és a nők esetében egyaránt 50 százalék felett van. A tanulmányban megjegyezték, hogy még azok körében is 30 százaléknál magasabb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázata, akiknek nincsnek kockázati tényezőik vagy alacsony kockázati csoportba tartoznak.
A szív- ér érrendszeri betegségek kockázati tényezői
- magas vérnyomás ,
- atheroszkerózis, az artériák elzáródása,
- sugárkezelés,
- dohányzás ,
- rossz alvási szokás,
- magas koleszterinszint (hyperlipidémia,)
- cukorbetegség,
- magas zsír- és szénhidráttartalmú étrend,
- fizikai inaktivitás,
- elhízás,
- alvási apnoe,
- túlzott alkoholfogyasztás,
- stressz ,
- levegőszennyezettség,
- krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), valamint a tüdőfunkció egyéb okok miatti romlása.
Akik rendelkeznek az egyik kockázati tényezővel, azoknak általában több is van. Például az elhízás a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázati tényezője. Egy személy akár egyszerre mindhárom kockázati tényezővel is rendelkezhet.
Okok
Sok szívbetegség az atheroszklerózis szövődményeként alakul ki. A keringési rendszer károsodása kialakulhat cukorbetegség, illetve más okok miatt, mint például vírusfertőzés, gyulladásos folyamat (pl. szívizomgyulladás) vagy a születéstől fogva fennálló szerkezeti probléma (veleszületett szívbetegség).
Megelőzés
A szív- és érrendszeri betegségek sok fajtája megelőzhető. A kockázati tényezőket kell célzottan csökkenteni a következő lépések megtételével:
- csökkenteni az alkoholfogyasztást és a dohányzás mértékét,
- növelni kell a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztását,
- csökkenteni a só, a cukor és a telített zsír bevitelét,
- kerülni az ülő életmódot (különösen gyermekkorban).
Az egészségtelen életmódbeli szokások, mint például a magas cukortartalmú étrend és az alacsony fizikai aktivitás fiatal korban még nem okoznak szív- és érrendszeri betegséget, ám ezeknek a tényezőknek a hatása idővel felhalmozódik. Azonban ha valaki tartósan ki van téve a kockázati tényezőknek, akkor az hozzájárulhat ahhoz, hogy a későbbi életszakaszában szív- és érrendszeri betegség alakuljon ki.