Így zárja el a vérrögdugó az eret

Főleg az angolszász szakirodalomban nevezik szívrohamnak, mi itthon az infarktus, szívinfarktus kifejezést használjuk arra a súlyos állapotra, amikor a szívben elzáródik egy ér, és emiatt a szövetek kezdenek elhalni. Életveszélyes állapot, melynek megszüntetése azonnali orvosi segítséget igényel.

Mit jelent a szívinfarktus?

Szívünk születésünktől a halálunkig percenként 60-80-szor húzódik össze, és két összehúzódás között csupán a másodpercek töredékéig pihen meg. Az állandó munkát csak speciális izomszövet tudja ellátni, és a folyamatos munka feltétele a jó oxigén- és energiaellátás, amelyet az a szívkoszorúér-rendszer biztosít. Ez a szív saját vérellátása.

Az infarktus valamelyik koszorúér elzáródásának következtében kialakuló vérellátási zavar, mely oxigénhiányos állapotot jelent, és így a szívizom elhalásához vezet. Ha a koszorúér teljesen elzáródik, akkor létre jöhet a szívinfarktus, amely általában nem szűnő erős mellkasi szorító fájdalommal és kifejezetten rossz közérzettel, halálfélelemmel, verítékezéssel jár. Sok esetben a hirtelen koszorúér-elzáródás rosszindulatú, életveszélyes ritmuszavarral járhat, amely keringés-összeomlást, hirtelen szívhalált eredményezhet, és külső segítség nélkül végzetes kimenetelű lehet, mielőtt a beteg eljutna a kórházig.

Az érpályát teljesen elzáró vérrög-dugó hatására jön létre, veszélyeztetve az adott ér által ellátott szívizomterületet.
A vérrög veszélyezteti az adott ér által ellátott szívizomterületet. Fotó: Getty Images

Ha ezt tapasztaljuk, haladéktalanul hívjuk a mentőt, és a segítő - ha van - mondja el a tüneteket a diszpécsernek, hogy a kiérkező mentőorvos megfelelően tudja ellátni a beteget, majd a megfelelő szakintézménybe el tudja juttatni. Ha egyedül vagyunk, semmiképpen ne induljuk önállóan be a kórházba, hanem várjuk meg a mentőt. Ha módunkban áll, hívjunk segítséget (például a szomszédot), aki beengedi a mentőt, előkészíti a beteg iratait, vagy szívleállás esetén segíteni tud.

Mi okozhat szívkoszorúér-elzáródást?

A test verőereiben, így a koszorúerekben is plakkok, érkeresztmetszet szűkítő lerakódások képződnek. A plakkok létrejöttében a magas vérzsírszint , cukorbetegség, magas vérnyomás, dohányzás, mozgásszegény életmód, örökletes tényezők és természetes öregedési folyamatok is szerepet játszhatnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Három fő koszorúeret különböztetünk meg, úgymint jobb koszorúér, bal közös eredéssel induló bal leszálló ér és végül a körbefutó ér. A különböző koszorúerek különböző szívterületek ellátásáért felelősek.

A heveny koszorúér-elzáródás rendszerint az évek, évtizedek alatt kialakuló plakkok váratlan megrepedése, és ennek következtében az érpályát teljesen elzáró vérrögdugó hatására jön létre, veszélyeztetve az adott ér által ellátott szívizomterületet.

Bár valóban több férfit érint a betegség, mint nőt, de nők is kaphatnak infarktust, tehát számukra is ugyanolyan fontos a tünetek felismerése és a megelőzés.

Mitől függ az elzáródás mértéke?

A koszorúér lefutása alapján elzáródásukkor különböző szívizomterületek károsodnak. A jobb koszorúér elzáródása általában hátsó fali, a bal leszálló koszorúér elzáródása esetén általában mellső fali infarktus alakul ki.

Mi az angina pectoris? Tüneteiben némiképp hasonló probléma, de akinek volt mindkettő (és az infarktust megfelelő kezeléssel túlélte), általában már tud különbséget tenni. Ha fennáll a vérellátás hiánya, de nem tartósan, akkor alakul ki anginás roham, amely általában néhány percig áll fent. Ez az állapot mellkasi fájdalommal jár, amely a nyakba, bal karba vagy lapocka tájékra sugározhat, esetleg gyomortáji fájdalom is jelentkezhet, amely spontán vagy gyógyszer hatására megszűnik.

A sejtek károsodásának következtében ezeken a területeken a szívizom összehúzódó képessége romlik vagy teljesen megszűnik. A szívműködés károsodásának mértéke ultrahangos vizsgálattal vagy egyéb speciális vizsgálatokkal mutatható ki.

Miért kell haladéktalanul megkezdeni az elzáródott erek felszabadítását?

A szívizom életfunkcióinak visszaállítási sikere jelentősen függ attól az időtől, amíg el volt záródva az ér. A legtöbb szívizomzatot az első két-három órában lehet megmenteni az ér azonnali érfestés, szívkatéterezés által történő megnyitásával, kitágításával , műérháló (stent) behelyezésével. Ezért rendkívül fontos szívinfarktus esetén mentőt hívni. Magyarországon jól szervezett infarktusellátás működik, ahol lehetőség van a szív katéteres koszorúér-tágítására és más korszerű életmentő beavatkozásra.

Megelőzés, életmódváltozás

A plakkok kialakulása és növekedése egészséges életmóddal és gyógyszerekkel lassítható. A kialakult plakkokra rakódó vérrögök képződését gátolja az acetil-szalicilsav kis dózisban való rendszeres szedése, csökkentve így a szívinfarktus és az agyi érelzáródás kockázatát. A gyógyszerszedés megkezdése előtt minden esetben konzultáljunk kezelőorvosunkkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.