Kardiológusok: a szív nem állhat meg

Hogyha szívinfarktusra utaló tüneteket tapasztalunk, minden perc számít: a megkésett orvosi segítség életveszélyes állapothoz és helyrehozhatatlan károsodáshoz vezethet.

Ha ismert szívbetegségünk van, nagyon fontos, hogy továbbra is megfelelő ellátásban részesüljünk, és megkapjuk a szükséges vizsgálatokat, gyógyszereket, hogy a tünetek kezelhetők legyenek és elkerülhető legyen a további szívkárosodás - olvasható azon a magyar nyelvű oldalon , melyet az Európai Kardiológiai Társaság készített a szívbetegség és a COVID-19 összefüggéseiről.

Ezekben a nehéz időkben különösen fontos a tudatosság

Ha szívinfarktusra utaló jeleket tapasztalunk, ne késlekedjünk és ne hanyagoljuk el a tüneteket, azonnal kérjünk orvosi segítséget! A sürgősségi ellátást igénylő szívbetegségek esetében van egy optimális ellátást lehetővé tévő időablak: minél tovább marad kezeletlen állapotban a betegség, annál rosszabb kimenetelű lehet.

Online információk segítik a szívbetegeket a COVID-járvány alatt.
Online információk segítik a szívbetegeket a COVID-járvány alatt. Kép: GettyImages

Egy brit felmérés kimutatta, hogy 2020 áprilisa óta 40 százalékkal kevesebben kerültek kórházba szívinfarktussal, mint a COVID-19-pandémia előtt.

Az orvosok arról számoltak be, hogy különösen az általános lezárások alatt a betegek későn kértek csak orvosi segítséget: akár 48 százalékuk is megkésve kapott csak kezelést, az optimális időablakon túl.

Ismerje fel a jeleket!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szívinfarktus tipikus tünete az égő vagy szorító nyomásérzés a mellkasban. A fájdalom kisugározhat a bal vagy a jobb karba, a torokba, a nyakba, a hátba a hasba vagy az állba. További tünet lehet hirtelen fellépő légszomj, néha pedig erőteljes izzadással és émelygéssel is előfordulhat. Ha a fentiek közül bármelyik tünetet tapasztaljuk, és az 5 percnél tovább tart, akkor hívjuk a mentőket!

Sok páciens számol be arról, hogy már a tényleges szívinfarktust megelőző napokban vagy hetekben is tapasztaltak hasonló tüneteket, amelyek néhány percre megjelentek, majd el-elmúltak. Számos beteg emellett arról is beszámolt, hogy mellkasi szorítást és szokatlan légszomjat kezdtek tapasztalni edzés, gyorsabb séta vagy lépcsőn felmenés közben. Ha a fentiek közül bármelyik jelet tapasztaljuk, feltétlenül vegyük fel a kapcsolatot a háziorvosunkkal és kérjünk sürgősen időpontot! Ha a tünetek súlyosak vagy 5 percnél tovább tartanak, azonnal hívjunk mentőt!

Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztaljuk, hívjuk a 112-es számot, a mentőszolgálat pedig fel fogja mérni az állapotunkat a tünetek alapján.

Szívinfarktus

tipikus jelek:

  • nyomásérzés, égő vagy szorító érzés a mellkasban;
  • a fájdalom a bal vagy a jobb karba, a hasba, a hátba, a nyakba, a torokba vagy az állba sugározhat;
  • bizonyos esetekben hirtelen légszomj jelentkezhet;
  • gyakran jár fokozott izzadással és émelygéssel.

Szédülés

Akkor is azonnal kérjünk segítséget, ha stroke -ra utaló tüneteket tapasztalunk:

  • az arcizmok gyengesége;
  • gyengeség a karokban vagy a lábakban;
  • beszédzavar vagy a beszédértés nehézsége.

Azonnal! Ha időben orvosi segítséget kér, megmentheti a saját életét. Az idő tényleg lényeges! A kórházakban mindent el fognak követni, hogy biztonságos környezetben lássák el Önt.

Az oldalon számos kérdést és azokra adott orvosi választ is találunk, például az alábbi témában.

Meg kell változtatni a szívgyógyszerek dózisát a járvány alatt?

A gyógyszereinek abbahagyása vagy a dózis megváltoztatása veszélyes lehet, és ronthat az ön állapotán - olvasható a válaszban. - Ezek a gyógyszerek igen hatékonyak a szívelégtelenség kezelésére és a magas vérnyomás kordában tartására, s így megelőzik a szívinfarktus vagy a szélütés és egyéb betegségek kialakulását. A kezelés orvosi javaslat nélküli bármilyen módosítása tehát igen nagy kockázatot jelenthet és súlyos szövődményekhez vezethet.

A médiában megjelentek olyan hírek, miszerint egyes, a magas vérnyomás kezelésére gyakran alkalmazott gyógyszerek (az úgynevezett ACE-gátlók és az angioitenzin receptor-blokkolók) növelhetik a fertőzés veszélyét és súlyosbíthatják a koronavírus-fertőzés lefolyását. Ezeknek az állításoknak azonban nincs megalapozott tudományos hátterük, és semmilyen bizonyíték nem támasztja őket alá. Így tehát erőteljesen javallott, hogy továbbra is szedjük a nekünk felírt vérnyomásszabályozó gyógyszereket.

"Azok a betegek, akik immunszupresszív gyógyszereket szednek, például szívátültetés után, továbbra is szedjék a nekik felírt gyógyszereket. A dózis csökkentése az átültetett szív kilökődésének magas kockázatával jár. Kérjük, továbbra is az előírt módon szedje a gyógyszereit. Ha kétségei vannak, kérjük, vegye fel a kapcsolatot az orvosával, és az orvosi konzultáció előtt semmiképp ne változtasson gyógyszereinek adagolásán" - olvasható az Európai Kardiológiai Társaság oldalán .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.