Mikor van szükség Holter vizsgálatra?

Bizonyos szívproblémák, szédülés, ájulás esetén az orvos kérheti a 24 órás Holter vizsgálat elvégzését. Hogyan zajlik mindez, és milyen betegségekre deríthet fényt?

Mi a Holter vizsgálat?

A vizsgálat célja a szív elektromos tevékenységének folyamatos, 24 órás megfigyelése, amelyet a vizsgálandó személy mindennapos megszokott tevékenysége közben rögzítenek.

Különböző, csak időszakosan fellépő eltérések, szívritmuszavarok kimutatására szolgál a módszer, ugyanis vannak olyan néhány percig, másodpercig tartó elváltozások, amelyek nem mutathatók ki a hagyományos EKG-vizsgálat keretében. Ezért elsősorban szívritmuszavarok kimutatására végzik a 24 órás monitorozást, vagy szívrohamot követő gyógyszeres kezelés hatékonyságának ellenőrzésére.

A Holter vizsgálat menete

Maga a készülék egy miniatűr, zsebrádióhoz hasonló dobozka, amelyből öt vezeték ágazik el, és a szívből érkező elektromos jeleket rögzíti. A beteg mellkasára a megfelelő helyekre öntapadós, egyszer használatos elektródát rögzítenek, ehhez kapcsolják a vezetékeket. A kis dobozkából vezetékek futnak a mellkasig, az elektródákon keresztül a készülék rögzíti a jeleket.

A pontos mérés érdekében (ha szükséges) a meglévő mellkasszőrzetet a tappancsok helyén leborotválják. A készüléket egy kis nyakba vagy derékövre akasztható hordozható tokba helyezik, amelyet 24 órán keresztül nem szabad levenni, és nem érheti víz!

Mit tegyen a beteg a Holter vizsgálat közben?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szedje be a gyógyszereit a szokott módon, és ne változtasson az életmódján. Illetve ha vannak olyan tevékenységek, melyek kifejezetten kiváltják a panaszokat, akkor azokat érdemes a 24 óra alatt végezni, hogy a készülék rögzíteni tudja az eltéréseket.

Elsősorban szívritmus zavarok kimutatására végzik a 24 órás monitorozást
Elsősorban szívritmus zavarok kimutatására végzik a 24 órás monitorozást. Fotó: 123rf

A beteg feladata, hogy vezesse az asszisztenstől kapott naplót, amibe jegyezzen be minden tevékenységet, amit folytat (például séta, étkezés, munka, lépcsőzés, rohanás a busz után, pihenés, sport). Ha szívpanaszt vagy kellemetlenséget érez, akkor a készüléken az erre a célra kialakított gombot nyomja meg, és a naplóba is jegyezze be, hogy mit érzett. Ez nagyon fontos információ lehet a leletet kiértékelő orvosnak.

Huszonnégy óra elteltével vissza kell menni a rendelőbe, a készüléket leveszik és a benne tárolt adatokat számítógép segítségével kiértékelik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra