Ami beárnyékolja a babavárás örömét

A gyermekvárás örömét nemegyszer árnyékolja be az állapottal összefüggő kisebb-nagyobb testi kellemetlenség, így például aranyér kialakulása is. Jó hír viszont, hogy ez ellen létezik kismamák által is használható segítség!

Figyelmeztető jelek

A gyermeket váró kismamák gyakori panasza, hogy gondokat okoz a székelés: megváltozik az ürítés rendszeressége, és kisebb-nagyobb kellemetlenségek kísérik azt. Életüknek ezen szakaszában olyanok is megismerkedhetnek a székrekedés nehézségeivel, akiknek sosem volt ilyen problémájuk, sőt, sokan más riasztó jeleket is tapasztalnak: parányi vércsepp jelenik meg a vécépapíron, viszket, fáj a végbélnyílásuk környéke. Ezek a jelek többféle betegségre utalhatnak - ezért is tanácsos orvoshoz fordulni velük -, de a leggyakrabban az aranyér betegség tünetei.

Aranyérnek a végbél falában lévő illetve a végbélnyílás körüli vénákon kifejlődő értágulatot, kiöblösödést nevezzük, amely később alvadt vérrel teli csomóvá alakul, és ami begyulladva, esetleg megsérülve vérzést, fájdalmat okozhat. Ez az elváltozás öröklött hajlamon, a kötőszöveti gyengeségen alapul ugyan, mégis tipikusan civilizációs jelenség, hiszen az ülőmunka, a túlsúly, a helytelen táplálkozási szokások és a mozgásszegény életmód is elősegítik a kialakulását.

Kismamák nehézségei

A várandósság, a szülés és a gyermekágyas időszak mind növeli az aranyér betegség kialakulásának kockázatát, a korábban is meglévő bántalmak ez idő tájt pedig felerősödhetnek. Ennek a legfőbb oka, hogy a hormonális változások miatt az erek fala puhábbá válik, a végbélnyílás tájékán levő vénás érhálózat egyes szakaszai kórosan kitágulnak, kitüremkednek, a nyálkahártya megduzzad. A terhesség harmadik trimeszterére jellemző székrekedés is hozzájárul az elváltozáshoz. A nehezen eltávozó, kemény, "besült" széklet ugyanis könnyen felsértheti a vérrel telt kiöblösödéseket, vénás csomókat. Tovább rontja a helyzetet a vértérfogat növekedése és a megnövekedett méh, amely nagyobb nyomást gyakorol a kismedencei vénákra. Van olyan kismama is, akinél az aranyeres panaszok az erőlködéssel járó szülés után jelentkeznek.

Van természetes segítség!

A kismamák aranyérbetegsége többnyire átmeneti jelenség, és mindent meg kell tenni azért, hogy az is maradjon. A várandósság idején kialakult aranyerek a szülés után rendszerint visszahúzódnak, de ez nem jelenti azt, hogy nem kell velük foglalkozni.

Bizonyos életmódi változtatások, némi odafigyelés sokat enyhíthet a panaszokon: például ügyelni kell a megfelelő folyadékfogyasztásra, az egészséges táplálkozásra, a friss, rostdús ételekkel a székrekedés elkerülésére, az elegendő mozgásra, a gondos altesti higiéniára. Ugyanakkor már az első tünetek jelentkezésekor érdemes végbélkúpot illetve kenőcsöt is használni, hogy a panaszok súlyosbodását megakadályozza.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra