Az ülve végzett munka a legfőbb oka az elhízásnak és a különféle krónikus betegségeknek - állítja a Missouri-Columbia Egyetem kutatócsoportja. Az egészségügyi szakemberek általában azt ajánlják, hogy a 8-1 0 órán át tartó ülés után napi fél - egy órát töltsünk testedzéssel, legalább heti öt napon át.
Sokan nem képesek erre időt szakítani, vagy nincs kedvük hozzá.
A Missouri-Columbia kutatói viszont azt mondják, hogy sokkal többet számít, több kalóriát vagyunk képesek elégetni, ha az ébrenlétünk alatt sokat állunk, vagy megteszünk pár lépést, mintha egész napos ülés után 1 órát izzasztó edzéssel töltünk.
Az állatkísérletek, az emberek megfigyelése és vizsgálata - miközben végezték hivatali tevékenységüket, számítógép előtt ültek, olvastak, tárgyaltak, telefonáltak, tévéztek -, arra a felfedezésre vezetett, hogy az ülés negatív hatással van a zsír- és koleszterin anyagcserére. Ha egész napon át csak ülünk, az betegségkeltő folyamatokat indít be, és még egy órás edzés sem elegendő a visszafordítására.
Az izmok véredényeiben található enzimek, amelyek a "zsírégetésért" felelősek, az ülés ideje alatt kikapcsolnak. Az állás, ami fizikai terhelés és a könnyű mozgás újra aktiválja ezeket az enzimeket. De ha az ember az ébrenléti ideje 16 órájának jó részét ülve tölti, akkor elveszti a lehetőséget az optimális anyagcserére.
Nem az edzés az egyetlen megoldás a fizikai aktivitásra: az állás és más nem torna, nem testedzés jellegű tevékenységek, amiket egész nap folyamán végezhetünk, mint - járkálás telefonálás közben, állva gépelés és hasonlók -, több kalóriát égethet el, mint egy 1 órás edzés.
Az álláshoz dupla annyi kalóriát fogyasztunk, mint az üléshez. Ráadásul ehhez nincs szükség extra szabadidő-ráfordításra - mondja a kutatásvezető. Kreatív megoldások kellenek az otthonokban és főleg a munkahelyeken, hogy véget vessünk az "önagyonülésnek". (EurekAlert)
fuggetlen.hu
(2007.11.22. 10:53)