Itt az ideje, hogy összeállítsunk egy olyan tisztítókúrát, amit akár roborálásnak (erősítésnek) is nevezhetünk, részleteiben pedig teljesen hétköznapi és megpróbáltatásoktól mentes lehet.
Szervezetünk méregtelenítő folyamatait a máj, a vese, a tüdő, a bőr és a bélrendszer végzi. Tisztítókúra alkalmával nem feltétlenül szükséges minden területre koncentrálnunk, ha megcélozzuk a májat és a bélrendszert, nemcsak a fölösleges salakanyagoktól szabadulhatunk meg, de immunrendszerünk is komoly karbantartáson megy keresztül.
A máj főbb feladatai
A máj tökéletes működése összetett feladatai miatt nélkülözhetetlen. A szénhidrát-, a zsír- és a fehérje-anyagcsere folyamataiban betöltött szerepének köszönhetően részt vesz az állandó vércukorszint fenntartásában, a szervezet energiatárolásában, valamint létfontosságú fehérjék és zsírmolekulák (pl. koleszterin) átalakításában, szintézisében. Vitamin- és ásványianyag-forgalom szempontjából is említést érdemel, hisz egyrészt a karotinból A-vitamint képez, másrészt D-, K- és B12-vitaminokat, vasat és rezet raktároz. Az epesavak termelésével hozzájárul a zavartalan zsíremésztés folyamatához. Méregtelenítő szervként dicséretes munkát lát el a testidegen anyagok (pl. növényvédőszerek, élelmiszer adalékanyagok, iparban és háztartásban használt vegyszerek, gyógyszerek, alkohol) ártalmatlanná tételével.
A vastagbél főbb feladatai
Ebben a bélszakaszban történik a táplálékkal bekerült, és még fel nem szívódott anyagok vízvisszaszívódással történő besűrítése, és a salakanyag kiürítése. A vastagbélben lévő bélflóra az immunrendszert erősíti, és meggátolja a patogén kórokozók (baktériumok, vírusok, gombák, paraziták) szaporodását. Szerepe van a K- és B-vitaminok szintézisében , és bizonyos nyomelemek (kalcium, vas, magnézium) felszívódásában is.
A természetes élelmiszerek szerepe a tisztításban
Bizonyos nyersanyagok rendszeres, és szükség esetén kúraszerű alkalmazásával nemcsak emésztőrendszerünket takaríthatjuk ki, de hozzájárulhatunk különböző akut és krónikus betegségek (pl. diverticulosis , epekövesség, szív- és érrendszeri betegségek) megelőzéséhez is.
1. Enyhe hashajtó tulajdonságú élelmiszerekkel segíthetjük megelőzni a székrekedést, ezáltal a toxikus anyagok helyi, károsító hatását. Vannak növényi hashajtók, melyek a székletmennyiség növelésével képesek hatni, ezek kiválóan alkalmazhatók a krónikus székrekedésben is. Ilyen terápia lehet a fehér mustármag, bolhafűmaghéj vagy a lenmag kúraszerűen, egészben, bő folyadékkal való elfogyasztása. Az aszalt szilva és a füge is hatékony székletrendező anélkül, hogy a bélfalban hozzászokást váltanának ki.
2. A magas rosttartalmú élelmiszerek (hüvelyesek, korpák, teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak, szezonális zöldségek és gyümölcsök) a lerakódott és újonnan bevitt salakanyag ürítését segítik. Jellemzőjük az epesavak megkötése (koleszterinürítés), a széklet tranzitidejének csökkentésével a bélben képződő toxikus anyagok keletkezésének megfékezése, valamint a vastagbélben történő bomlásuk során helyi daganatellenes hatású anyagok képződése.
3. Nélkülözhetetlen ebben a folyamatban a máj működésének támogatása, sejtjeinek regenerálása is. Erre a feladatra kiváló az articsóka, a máriatövis, a padlizsán, a fekete retek, a shiitake gomba, a rukkola és a cékla. Növelik a máj ellenálló képességét és vérellátását, mérsékelik az esetleges zsíremésztési panaszokat, csökkenthetik a koleszterinszintet, javítják az általános immunitást, és antioxidáns hatásúak.
4. A kitakarított bélrendszer erősítésével zárulhat a tisztítókúra. Prebiotikumok segítségével (pl. a csicsóka, az articsóka, a hagymák, a bab, a borsó és a zabpehely) serkentjük a kedvező hatású bélbaktériumok (probiotikumok) szaporodását. Ez utóbbit nagyobb mennyiségben kívülről élőflórás joghurttal vihetjük be.