Diéta hasmenés idejére

Nincs ember, aki ne ismerné a hasmenést és annak kellemetlen velejáróit. Egyik napról a másikra képes szinte minden előjel nélkül lecsapni ránk, diétára és pihenésre kényszerítve bennünket.

Mi történik hasmenéskor?

A hasmenés önmagában nem egy betegség, hanem valamilyen elváltozásnak a tünete. Röviden úgy definiálhatnánk, hogy naponta gyakran jelentkező, nagyobb mennyiségű, híg székletürítés, mely lehet állandó, visszatérő, vagy akut jelenség. Kísérheti láz, hányinger , hányás, hascsikarás, puffadás, levertség.

Ezt kell enni hasmenés esetén
Ezt kell enni hasmenés esetén

Számos betegség vagy állapot meglétére utalhat, ezért ha több napig tart vagy rendszeresen jelentkezik, illetve ha súlyosabb kísérő tünetekkel (gennyes, véres vagy fekete széklet , magas láz) társul, feltétlen utána kell járni a kiváltó oknak. Ezek lehetnek például:

  • vírusos vagy bakteriális fertőzések
  • táplálékallergiák
  • pajzsmirigy fokozott működése
  • bizonyos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa, irritábilis bél szindróma)
  • emésztési zavarok (pl. epe-, máj-, vagy hasnyálmirigy betegségek)
  • az emésztőrendszer hirtelen, nagy mennyiségű, nehéz, zsíros, fűszeres ételekkel való megterhelése
  • ételmérgezés
  • természetes édesítőszerek használata arra érzékenyeknél (pl. szorbit, xilit)
  • magnézium, vagy C-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítők túlzott fogyasztása
  • gyógyszerek mellékhatása
  • idegesség, stressz

Az oki kezelés mellett a tüneti terápia célja a folyadék és elektrolit pótlással a kiszáradás megelőzése, valamint az érzékeny bélszakasz kímélése, megnyugtatása.

Hasmenés esetén az alábbi étrend betartása szükséges:

  • könnyen emészthető ételek (zsírszegény, durva rost mentes) fogyasztása
  • tejcukormentesség
  • a túlzott cukor és édesítőszer használatának kerülése
  • kímélő fűszerek használata
  • gyakori kis étkezések
  • egyéni érzékenység figyelembevétele
  • szükség esetén a társbetegség diétás jellemzőinek figyelembevétele

A diéta felépítése

Ha diétát vagyunk kénytelen tartani, azt a következőképpen építsük fel:

Első nap

Az émelygés és étvágytalanság miatt ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy koplalunk. Tehermentesítve az emésztőrendszerünket, támogatjuk a felgyógyulás ütemét. Fokozott figyelmet kell, hogy kapjon viszont a megfelelő folyadékbevitel!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyakran, kis mennyiségeket elkortyolgatva biztosítsuk a napi akár 3 liter folyadékot is. Hogy a veszített elektrolitokat is utánpótoljuk, fogyasszunk teákat (híg fekete tea, gyümölcstea, gyógytea), szűrt és ásványvízzel hígított gyümölcs-és zöldségleveket, zöldség erőlevest. Kisgyerekeknek (de felnőtteknek is) kiválóan alkalmazható a természetes hasfogó hatású rizsnyák-sárgarépa bébi ital.

Második nap

Komolyabb háttérbetegség megléte nélkül a tünetek rendszerint enyhülnek, akár meg is szűnhetnek. Az étvágy bár kezd visszatérni, mégis óvatosan kell bánni az ételek megválasztásával. Fokozatosan érdemes visszaépíteni a nyersanyagokat, egyszerre csak kis mennyiséget fogyasztva. Jó választást jelent a rizs-, vagy zabnyákleves , főtt burgonya, főtt rizs, sárgarépa főzve, esetleg pürésítve, vizes burgonya- vagy sütőtökpüré, alma és birsalma kompót (pici mézzel), -püré, -leves, sült alma, vizes (olajmentes) búza- vagy kukoricadara, világosra pirított kenyér, pászka, puffasztott rizs, köles, buláta, stb.

Harmadik naptól

Mindenképpen kerülni kell a túl zsíros, túl fűszeres ételeket az elkövetkező napokban és még mindig csak kis mennyiségeket fogyasszunk, alkalmanként. Vissza lehet forgatni az étrendünkbe a sovány húsokat, tejtermékeket, kevésbé puffasztó zöldségféléket , de kímélő (kevés olaj felhasználásával) konyhatechnológiai eljárásokkal elkészítve.

Ajánlott nyersanyagok a koplalás utáni napokra (egy hétig):

Sovány húsok: sertés (karaj, comb), marha (vesepecsenye, felsál), csirke, pulyka, házinyúl, borjúcomb, soványabb halak (pl. tonhal, makréla).

Tejtermékek: kefir, natúr joghurt, sovány sajtok, sovány túró.

Zöldségek: burgonya, csicsóka, répafélék, brokkoli, cukkini, padlizsán, patisszon, tök, cékla, saláták.

Hasmenés után újra jöhetnek a saláták
Hasmenés után újra jöhetnek a saláták

Gyümölcsök: alma, birsalma, banán, őszibarack, citrom, narancs, grapefruit (citrusféléket inkább facsarva).

Fűszerek: borsikafű, kapor, kömény, ánizs, zsálya, fahéj, petrezselyemzöld, zellerzöld, babérlevél, rozmaring, édes fűszerpaprika, kakukkfű, vanília, majoránna, bazsalikom, szurokfű.

Gabonaipari termékek: darák, köles, hajdina, árpagyöngy, fehér rizs, zsemlemorzsa, száraztészta, fehér-, vagy félbarna kenyér, zsemle, pászka, puffasztott és extrudált termékek.

Egyéb jótanácsok

Tanácsok hasmenés és székrekedés esetére Másként kell kezelni a hasmenést és székrekedést súlyos betegeknél, daganatos betegségben szenvedőknél? Mire figyeljünk oda az étrend összeállításakor? Korábbi cikkünkből megtudhatja, hogyan mérsékelhetőek még gyorsabban a panaszok!

Nyugtassuk, fertőtlenítsük bélrendszerünket és enyhítsük a hasmenést gyógyteákkal. Szakember segítségével teakeveréket állíthatunk össze olyanokból, mint szeder-, szamóca-, vagy málnalevél, apró bojtorján, fekete áfonya, kamilla, teacserje, lósóska, réti fűzény. Kerüljük az alkohol és a kávé fogyasztását! A hasmenés megszűnése után segítsük a bélflóra regenerálódását élőflórás joghurt, vagy gyógyszertári probiotikumok fogyasztásával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.