Féreg a gyógyszerben

Már bélférget is alkalmaznak az ismeretlen eredetű gyulladásos bélbetegségek gyógyításában.

A bélférgesség és az ismeretlen eredetű gyulladásos bélbetegségek - ide tartozik a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás - kapcsolatát a földrajzi előfordulási adatok elemzése kapcsán vetették fel.

Azt figyelték meg, hogy az Afrika szubszaharai területén élő lakosság körében rendkívül alacsony ezen betegségek előfordulása, míg a bélférgesség igen gyakori. A fejlett országokban ezzel szemben a férgesség előfordulása elhanyagolható, míg gyulladásos bélbetegségek számottevően nagyobb gyakorisággal fordulnak elő. A jelenség azonban nem magyarázható genetikai különbségekkel, hiszen a fejlett országokban élő fekete lakosság érintettsége megközelíti a kaukázusi (fehér) lakosságét.

Egy korábbi tanulmány igazolta, hogy a bélférgesség fennállása az immunrendszer olyan folyamatos aktiválódását okozza, mely mellett az egyéb ingerekre nem ad kórosan fokozott választ. Ez az állapot a féregtelenítés után rendeződik (visszafordítható). Ez a jelenség vetette fel a bélférgek esetleges használhatóságát a gyulladásos bélbetegségekben. Készítményt is fejlesztettek ki, mely az ostorgiliszta petéjét tartalmazza (TSO - Ovamed GmbH). A Trichuris suis (ostorgiliszta) a sertések béltraktusában élő féreg, mely az emberre mai tudásunk szerint nem káros, valamint a béltraktusban hosszú ideig életképes és mintegy 500 millió ember hordozza a Földön.

Az eddigi csekély betegszámú vizsgálat alapján megalapozott vélemény nem mondható a gyógyszer hatásosságával kapcsolatban. Használatának magas ára is határt szab. A szakirodalom jelenlegi álláspontja az, hogy további vizsgálatok szükségesek a terápiás hatás és a biztonságosság megítéléséhez.

2007-08-20 09:23

Forrás: Weborvos Dr. Demeter Pál Ph.D.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra