Így pörgessük fel az anyagcserénket!

Az anyagcsere aktivitása számtalan tényezőtől függ: a kortól, a nemtől, vagy a táplálkozástól, éppen ezért mi magunk is sokat tehetünk az ügy érdekében. Miért kell minderre figyelni?

Az anyagcsere (más néven metabolizmus) azon biokémiai folyamatok összességét jelenti, melyeket a testünk sejtjei között végbemenő anyag-, energia és információáramlás adnak. Ez magába foglalja az anyagok felvételét, szállítását és átalakítását, valamint a végtermékek kibocsátását.

Röviden az anyagcsere teszi lehetővé azt, hogy szervezetünk folyamatosan működjön, és el legyen látva energiával. Ennek meghatározó fogalma az alapanyagcsere, mely azt a legkisebb energiamennyiséget jelöli, ami az ébren lévő ember életfolyamatainak fenntartásához szükséges.

Tipp Szeretne mindent megtudni az anyagcseréről, a betegségekről, tünetekről? Cikkgyűjteményünkben megtalálja az Önt érdeklő témát, kattintson ide! Anyagcserénk jelentős befolyással van a testsúlyunkra, mivel a lassú anyagcsere egyben azt is jelenti, hogy nehezen tudunk súlyt leadni. És igaz ez fordítva is: nagyon nehezen hízik az, akinek az anyagcseréje rendkívül aktív. Ennek alakításában számos tényező játszik szerepet.

Például a kor, idősebb embereknek már nem olyan fokozott az anyagcseréje, mint fiatal korban. Vagy például a nem: a férfiaknak több energiát kell elégetnie, mivel nagyobb súlyt, izomtömeget cipelnek. De negatív szerepet játszik az egészségtelen táplálkozás, a túlzásba vitt diéta, a böjt, és a testmozgás hiánya, melyek súlyos betegségek (pl. pajzsmirigy-alulműködés ) kialakulásához vezethetnek.

Fogyasszunk magas tápanyag-sűrűségű ételeket!

Fogyasszunk magas tápanyag-sűrűségű ételeket!

Szerencsére vannak olyan tippek és trükkök, amelyek segítségével serkenthetjük anyagcserénket, és amelyek egyike sem bűvészmutatvány, egyszerűen csak oda kell figyelni a részletekre.

Mik is ezek?

1. Együnk kis adagokat. Ha csak tehetjük, tartózkodjunk a nagy mennyiségű és nehéz ételektől, de azért arra is figyeljünk, hogy kevés kalóriát se vigyünk be, mert akkor a szervezetünk éhezés módba kapcsol, és elkezdeni lebontani magát. Fogyasszunk gyümölcsöket, zöldségeket és salátát, amik gyorsan lebontódnak, vagy magvakat, pörköletlen és sózatlan diót, kölest vagy a dél-amerikai quinoát.

2. Reggeli előtt igyunk egy pohár vizet, citrommal vagy almaecettel ízesítve. Ajánlott a napi 2-3 liter folyadékbevitel, és a forró gyömbértea.

3. Fogyasszon magas rosttartalmú ételeket, amelyek nagy mennyiségű vizet képesek megkötni, és jó hatással vannak a belekre.

4. Fogyasszon magas tápanyag-sűrűségű ételeket, amelyek kevesebb kalóriát tartalmaznak más élelmiszereknél. A gyümölcs és a zöldség mellett javasoltak a gabonafélék, a hüvelyesek, sovány húsok vagy az alacsony zsírtartalmú halhús.

5. Ügyeljen a megfelelő C-vitamin-bevitelre. A legjobb, ha ezt természetes úton viszi be a szervezetébe, mondjuk cseresznyével, almával, eperrel, kivivel, naranccsal vagy citrommal. Ha zöldség, akkor pedig brokkolival, paprikával vagy spenóttal.

6. Erőnövelés. A konditermi testedzés nemcsak a zsírt égeti, és alakot formál, hanem javítja a kondíciót is, az izom már nyugalmi állapotban is több energiát használ majd, mint más szövetek. Kiemelt területei a testnek a has, a comb és a fenék.

7. Kardioedzés. Persze a kondizás is jó alakformálás szempontjából, de a futás, a kerékpározás vagy az úszás serkentik az anyagcserét, ezért rengeteget segítenek a fogyásban.

8. Fentieket olyan hétköznapi praktikákkal lehet kiegészíteni, hogy pl. ha csak lehet, ne használjunk mozgólépcsőt, vagy ha valamit szeretnénk kérni egy kollégától, akkor keressük fel személyesen a szobájában, ne e-mailt írjunk neki, ne telefonon hívjuk. És ebéd után sétáljunk egyet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra