Az anyagcsere (más néven metabolizmus) azon biokémiai folyamatok összességét jelenti, melyeket a testünk sejtjei között végbemenő anyag-, energia és információáramlás adnak. Ez magába foglalja az anyagok felvételét, szállítását és átalakítását, valamint a végtermékek kibocsátását.
Röviden az anyagcsere teszi lehetővé azt, hogy szervezetünk folyamatosan működjön, és el legyen látva energiával. Ennek meghatározó fogalma az alapanyagcsere, mely azt a legkisebb energiamennyiséget jelöli, ami az ébren lévő ember életfolyamatainak fenntartásához szükséges.
Például a kor, idősebb embereknek már nem olyan fokozott az anyagcseréje, mint fiatal korban. Vagy például a nem: a férfiaknak több energiát kell elégetnie, mivel nagyobb súlyt, izomtömeget cipelnek. De negatív szerepet játszik az egészségtelen táplálkozás, a túlzásba vitt diéta, a böjt, és a testmozgás hiánya, melyek súlyos betegségek (pl. pajzsmirigy-alulműködés ) kialakulásához vezethetnek.
Fogyasszunk magas tápanyag-sűrűségű ételeket!
Szerencsére vannak olyan tippek és trükkök, amelyek segítségével serkenthetjük anyagcserénket, és amelyek egyike sem bűvészmutatvány, egyszerűen csak oda kell figyelni a részletekre.
Mik is ezek?
1. Együnk kis adagokat. Ha csak tehetjük, tartózkodjunk a nagy mennyiségű és nehéz ételektől, de azért arra is figyeljünk, hogy kevés kalóriát se vigyünk be, mert akkor a szervezetünk éhezés módba kapcsol, és elkezdeni lebontani magát. Fogyasszunk gyümölcsöket, zöldségeket és salátát, amik gyorsan lebontódnak, vagy magvakat, pörköletlen és sózatlan diót, kölest vagy a dél-amerikai quinoát.
2. Reggeli előtt igyunk egy pohár vizet, citrommal vagy almaecettel ízesítve. Ajánlott a napi 2-3 liter folyadékbevitel, és a forró gyömbértea.
3. Fogyasszon magas rosttartalmú ételeket, amelyek nagy mennyiségű vizet képesek megkötni, és jó hatással vannak a belekre.
4. Fogyasszon magas tápanyag-sűrűségű ételeket, amelyek kevesebb kalóriát tartalmaznak más élelmiszereknél. A gyümölcs és a zöldség mellett javasoltak a gabonafélék, a hüvelyesek, sovány húsok vagy az alacsony zsírtartalmú halhús.
5. Ügyeljen a megfelelő C-vitamin-bevitelre. A legjobb, ha ezt természetes úton viszi be a szervezetébe, mondjuk cseresznyével, almával, eperrel, kivivel, naranccsal vagy citrommal. Ha zöldség, akkor pedig brokkolival, paprikával vagy spenóttal.
6. Erőnövelés. A konditermi testedzés nemcsak a zsírt égeti, és alakot formál, hanem javítja a kondíciót is, az izom már nyugalmi állapotban is több energiát használ majd, mint más szövetek. Kiemelt területei a testnek a has, a comb és a fenék.
7. Kardioedzés. Persze a kondizás is jó alakformálás szempontjából, de a futás, a kerékpározás vagy az úszás serkentik az anyagcserét, ezért rengeteget segítenek a fogyásban.
8. Fentieket olyan hétköznapi praktikákkal lehet kiegészíteni, hogy pl. ha csak lehet, ne használjunk mozgólépcsőt, vagy ha valamit szeretnénk kérni egy kollégától, akkor keressük fel személyesen a szobájában, ne e-mailt írjunk neki, ne telefonon hívjuk. És ebéd után sétáljunk egyet!