Ismét egy érdekes és sokakat érintő, élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Az egyik levélíró arra volt kíváncsi, vajon miért baj, ha egy termékben egyszerre van jelen a műanyag és a bambusz. A választ a Nébih közösségi oldalán osztották meg, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Észszerű okok miatt tilos
„Az Európai Unió (EU) tagállamaiban jogszabály tiltja a műanyag és a bambusz (valamint számos más növényi anyag) együttes felhasználását az élelmiszerekkel érintkező anyagokban és termékekben” – kezdte válaszát a szakértői csoport. Mint írták, a rendelkezésnek észszerű okai vannak.
Kémiai jellegük és sokféleségük miatt a műanyagok élelmiszerekkel való érintkezését különösen szigorúan szabályozzák. A különböző fajtájú műanyagok biztonságos előállításának és felhasználásának feltételei nagyon eltérőek lehetnek, ezért nem csak a gyártáshoz használható alapanyagokat határozzák meg, de azt is előírják, hogy milyen adalékanyagok hozzáadása engedélyezett.
A bambusszal önmagában nincs gond
„Amennyiben egy anyag, például a bambusz felhasználását önmagában engedélyezik élelmiszerrel érintkező anyagként (gondoljunk a tisztán bambuszból készült vágódeszkára, a bambusz evőeszközökre, konyhai tárolókra), az nem feltétlenül jelenti azt, hogy műanyaggal kombinálva is ugyanolyan biztonságos és egészségre ártalmatlan lenne a felhasználása” – mutatott rá a Nébih.
Érdemes tisztában lenni például azzal, hogy számos vizsgálati eredmény szerint a melamint és bambuszt egyaránt tartalmazó termékekből a jogszabályban előírt határértéket jelentősen meghaladó mennyiségben oldódik ki a melamin és a formaldehid. „Bár ezek a vegyületek ritkán idéznek elő akut problémát, és csak hosszú távú, rendszeres felhasználás mellett okoznának egészségkárosodást, nem árt az elővigyázatosság” – jegyezték meg a szakértők.
Azok pedig, akik környezettudatosságból választanák a bambuszt is tartalmazó termékeket, jó, ha tudják, hogy a 20-40 százalékban melaminból vagy más műanyagból készült uzsonnásdobozokat vagy evőeszközöket egyáltalán nem számítanak biológiailag lebomlónak, környezetbarátnak vagy természetesnek.