Az emberi test koleszterintartalmának mintegy tizede található a bőrben. Újabb vizsgálatok azt mutatták, hogy ha valakinek előrehaladott koszorúér-betegsége van, a bőr koleszterintartalma arányosan megemelkedik.
Kanadai kutatók olyan módszert fejlesztettek ki, amelynek segítségével a vér koleszterin-szintjének méréséhez nem kell vért venni. Elég néhány percig kézben tartani egy ragtapaszra emlékeztető szövetdarabot. Az új vizsgálati módszer rendkívüli mértékben egyszerűsíti az egyik legfontosabb szív- és érrendszeri kockázati tényező, a vér koleszterinszintjének mérését. Az amerikai élelmiszer-és gyógyszerellenőrzési hivatal (FDA) hozzájárult a tapasz forgalombahozatalához, a várhatóan november végén a piacra kerülő módszer egy kanadai cég szabadalma, amelynek pontosságát igen alaposan megvizsgálták, mielőtt forgalomba került volna.
Az engedélyezést alátámasztó, Dennis Sprecher, a Cleveland Clinic kardiológusa által vezetett vizsgálatban 649 olyan szívbeteg vett részt, akinek megfelelő egyéb vizsgálatokkal mutatták ki a koszorúerek szűkületét. A terv szerint ez az eljárás egyelőre nem a már bizonyítottan használható diagnosztikus technikákat helyettesítené, hanem további hasznos információkkal szolgál a betegség fokának felmérésére.
Az új eljárással olyan kémiai anyagot használnak, amely a koleszterinnel érintkezve egy reagens hatására kék színűvé válik. Három percig tenyerében tartja a vizsgált személy a szalagot, az pedig anyaga annál kékebbé válik, minél magasabb a koleszterin mennyisége a páciens bőrében. A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy akiknek a bőrében is sok koleszterint mutattak ki, azoknak kétszerte nagyobb volt az esélye az infarktusra, mint azoknak, akiknek a legkisebb volt a bőrkoleszterinje.
Pontos alkalmazás esetén a módszer három perc alatt jelzi, mekkora az esélye a vizsgált személynek a szívinfarktus kialakulására. Az új módszer vérvétel és a vér laboratóriumba küldése nélkül, percek alatt eredményt ad, költsége pedig a laboratóriumi mérés töredéke.