Milyen a haj, ha egészséges?
Rengeteget hallunk a különböző hajápoló termékekről, de nemcsak ezek jelenthetik a megoldást hajunk egészségének, természetes fényének megőrzéséhez. A haj fénye, csillogása belső egészségünk tükrözője, hírt ad a közérzetünkről, egészségi állapotunkról. Az egészséges haj sűrű, élénk színű, fényesen csillogó, rugalmas, selymes tapintású. Rugalmassága, puhasága a víztartalmától, a proteinkészletétől és az egészségi állapotától függ. A fehérjék és vitaminok megfelelő mennyiségben történő szervezetbe juttatása nélkülözhetetlen az egészséges haj megőrzése érdekében.
Ha valami nincs rendben
Azt persze tudnunk kell, hogy amikor a haj mattá, töredezetté, túl kócossá válik, valami történt szervezetünkben. Természetesen a haj károsodását külső ártalmak is okozhatják (légtereink alacsony páratartalma, a fűtés, a friss levegő hiánya, a folyamatos, nagy hőingadozás a lakásban stb.). A haj vegyi úton történő kezelése, nem megfelelő hajápoló termékek használata, dauer, szőkítés, festés stb. szintén a hajhagymák pusztulását eredményezhetik.
Nehezebb a kezelést kitalálni akkor, amikor hajunk egészségének elvesztését belső tényezők okozzák. Mindig ki kell deríteni, hogy milyen betegség állhat a háttérben. A hajnövési rendellenességek egy része lehet fertőző betegségek következménye, például: agyhártyagyulladás, skarlát, idegrendszeri zavarok. Az antibiotikumos és más gyógyszeres kezelés, gyulladásos gócok, belső-elválasztású mirigyek zavarai, pajzsmirigy-túltengés, terhesség, a drasztikus fogyókúra, az egyoldalú táplálkozás is negatívan hat a haj állapotára. Sok esetben a nem megfelelő tápanyagfelvétel is hajhullás eredményezhet.
Nyáron a káros UV-sugarak a hajat szorosan védő szarulemezkék fehérjekötéseit támadják. Ilyenkor a festett és a természetes színű haj is fénytelenné, fakóvá, töredezetté, durva tapintásúvá válik. A sérült szarulemezkék már nem nyújtanak megfelelő védelmet a haj mélyebb rétegeinek. Hajszálainkat nemcsak a napsugarak szárító hatása, hanem a strandok klóros vize, a sós tengervíz, a meleg szél, forró levegő, vagy a légkondicionáló is könnyen károsíthatja.
Mi kell a hajnak?
A haj növekedését biztosító mátrixsejtek zavartalan működéséhez a tápanyagnak megfelelő mennyiségű vasat, cinket, ként, szelént, káliumot, kalciumot, szilikátot kell tartalmaznia. Az E-vitamin, a likopin és a szelén jelentős antioxidánsok, amelyek elősegítik a szervezetben zajló káros oxidatív, így például az öregedési folyamatok gátlását. A biotin és a cink pozitívan hatnak a bőr állapotára és erősítik a körmöket is. A szervezetbe juttatott fehérjék elősegítik a szaruképződést. Fogyasszunk nyáron még több halat, sajtot és tojást és sok folyadékot. A fehérjéken kívül ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folsav, B6-, B12-, és C-vitamin bevitelére. A hajszálakat létrehozó mátrixsejtek osztódásának serkentése, a keratinképzés és a hajas fejbőr anyagcseréjének serkentése mindig hasznos. Az étrendkiegészítők a kozmetikumokkal ellentétben hatásukat belsőleg és ezért hosszú távon fejtik ki.