Mit jelez a nyálkás széklet?

A nyálka a test természetes része, és nagyon fontos a szervezet működése szempontjából. A szövetek által termelt vékony réteg védi meg például a szájat, az orrot, a légutakat és a tüdőt, valamint a beleket is. A nyálkás széklet azonban nem sok jóra utal.

A legtöbb esetben a nyálka vékony és átlátszó, de betegségek, rossz táplálkozás vagy környezeti hatások révén a nyálka színe és sűrűsége megváltozhat, valamint olyan helyeken is megjelenhet, ahol semmi keresnivalója nincs. Ilyen például a széklet. A nyálkás bélsár olyan egészségügyi problémák tünete lehet, mint a Crohn-betegség, végbélrepedés vagy bélelzáródás. Komoly figyelmeztető jel, ami azt mutatja, nagy baj van és ideje orvoshoz fordulni. Különösen, ha olyan tünetek is megjelennek, mint a véres széklet, a hasi fájdalom, a székletürítés gyakoriságának megváltozása.

nő vécépapírt tép
A nyálkás széklet nem sok jóra utal. Fotó: Getty Images

Bakteriális fertőzést jelezhet

Elképzelhető az is, hogy csak valami ártalmatlanabb gond merült fel, mint a dehidratáció vagy a székrekedés, de mindenképpen oda kell rá figyelni. Ha bakteriális fertőzésről – például szalmonelláról – van szó, akkor többnyire valamilyen ételmérgezésre gondolhatunk, kísérő tünetek lehetnek a hasmenés, a hányás és a láz. Az orvosok szerencsére antibiotikum segítségével hatékonyan képesek megszüntetni a kiváltó okokat.

Fájdalom is jelentkezhet

Ha makacs hasmenésünk van, nem meglepő, ha repedések jelennek meg a végbélben, ilyenkor a nyálka mellett komoly fájdalom is felbukkanhat. Gyógyszeres úton szerencsére kezelhető. Az irritábilis bélszindróma szintén okozhat nyálkás székletet.

Bélrendszerünk jelzi, ha gond van
Gyomor-bélrendszerünk a maga módján leképezi testünk-lelkünk történéseit. Azonnal kifejeződik, ha megváltozik napi életritmusunk, ha túl sokat, vagy keveset eszünk vagy iszunk, ha sokk ér bennünket, vagy ha ténylegesen megbetegszünk. Hogyan jelez nekünk a bélrendszer?

Hogyan diagnosztizálják a bajt?

A nemkívánatos jelenség felbukkanása után az orvosok általában a székletmintából ki tudják mutatni, mi okozza a bajt, és szerencsére az esetek nagy részében egy antibiotikumkúra vagy egy drasztikus étrendváltozás gyors segítséget jelenthet, de komolyabb betegség esetén a tünetmentessé válás hosszabb időt és több orvosi beavatkozást igényelhet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra