Mit ne együnk székrekedéskor?

A székrekedéssel élete folyamán mindenki többször találkozik, sőt, vannak olyanok, akiknél valamilyen okból rendszeresen előfordul ez a probléma. Ilyenkor nagyon fontos, hogy semmi olyasmit ne tegyünk, ami súlyosbíthatja az állapotot, mert a tartós székrekedés akár bélelzáródást is okozhat.

Ne együnk feldolgozott élelmiszereket

Az ilyen jellegű ételekben sok a zsír, ami lassítja az emésztést, továbbá a bennük lévő "rossz" szénhidrátok is összezavarják az emésztési folyamatokat. Ilyesmit enni akkor sem jó, ha épp nincs semmi bajunk, de székrekedés esetén különösen rossz ötlet. Válasszunk inkább valami rostban gazdag ételt! Mivel a rostbevitel egyeseknél gázképződést, puffadást okozhat, érdemes fokozatosan adagolni az étrendünkbe.

Mi okozza a székrekedést? Hogyan előzhetjük meg a problémát? A székrekedésről bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat.

Ne igyunk kávét és alkoholt

A koffein és az alkohol dehidratációt okoz, azaz folyadékot von el a szervezetből, ami súlyosbítja a székrekedést. A megfelelő emésztéshez nagyon fontos a hidratáltság, így azoknál, akik kevesebbet isznak napi két liternél, gyakoribbak a székelési nehézségek. Erőlködés helyett igyunk meg egy-két pohár langyos vizet - sokaknál már ennyi is elég lehet, hogy beindítsa a kívánt folyamatokat.

Székrekedés esetén érdemes néhány ételt és italt elkerülni
Székrekedés esetén érdemes néhány ételt és italt elkerülni

Ne együnk túl sok tejterméket

A tejtermékek sokaknál okoznak puffadást , amitől a székrekedés kellemetlenebb lesz. Válasszunk növényi tejtermékeket vagy laktózmentes élelmiszereket minél többször.

Ne hagyjuk ki az edzést

A megfelelő emésztés egyik kulcsa a rendszeres testmozgás - azoknál, akik mozgásszegény életmódot folytatnak, sokkal gyakoribb a székrekedés. A sport felélénkíti a szervek keringését, beleértve az emésztőrendszert is, azaz felpörgeti az anyagcserét. Bármilyen jellegű mozgás jó lehet a sétától az úszáson át egészen a jógáig.

Ne szedjünk vasat és kalciumot

A túl sok vas- és kalciumtabletta szintén okozhat székrekedést. Többek között ezért is fontos, hogy mindig konzultáljunk az orvosunkkal, mielőtt valamilyen táplálékkiegészítőt kezdünk szedni. Ha valamilyen gyógyszert vagy fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elolvasni a dobozában található leírást, mivel a székrekedés akár mellékhatás is lehet - ilyenkor kérjünk valamilyen más fajtát az orvosunktól.

Forrás: womenshealthmag.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra