A víz egyrészt oldószer a szervezetben, gondoljunk csak a vízoldékony vitaminokra, de közreműködik a tápanyagok szállításában a sejtekhez, az anyagcsere folyamatok során létrejött bomlástermékek, salakanyagok eltávolításában, a sejtekben az ozmózis-nyomás és a sav-bázis egyensúly fenntartásában, és a testhőmérséklet szabályozásában.
Szomjoltó alternatívák
Természetesen az első számú szomjoltónak a tiszta víz tekintendő. Lehetőség szerint ne válasszunk cukrot is tartalmazó üdítőitalokat. Ha mégis engedünk a csábításnak, ezekből mindig a csökkentett cukortartalmú, vagy light változatot részesítsük előnyben.
Az ásványvizek választéka is igen széles manapság, sok ízesített ásványvízzel is találkozhatunk a boltokban, azonban jó, ha itt sem lankad a figyelmünk és megnézzük mit is mutatnak a címkék. Sok esetben nagy a szénhidráttartalmuk, de ezek között is akad, amelyet édesítőszerrel, vagy alacsony szénhidrát-tartalommal dobnak piacra.
A gyümölcslevek tekintetében is igyekezzünk 100%-osat választani, hiszen a különböző nektárok, italok gyümölcstartalma alacsony, hozzáadott cukortartalma viszont magas. Ráadásul 1 pohár friss 100%-os gyümölcslé kiváltja egy nyers gyümölcs elfogyasztását. A 100%-os gyümölcsleveknek is van energiatartalmuk, mértéktelen fogyasztásuk nem illeszthető be a testsúlycsökkentő diétába. .
Az ajánlott mennyiség
Naponta 1,5-2 liter mennyiségben ajánlott folyadékot fogyasztani, ám ez természetesen nemtől, kortól, éghajlati viszonyoktól, egészségi állapottól és fizikai aktivitástól is függ. Intenzív sport, lázas állapot, forróság idején, de szoptatás és várandósság alatt is megemelkedik a folyadék szükséglet.
A kiszáradás
Érdemes megjegyeznünk, hogy nem akkor van szüksége szervezetünknek folyadékra, amikor szomjúságot érzünk, az a legutolsó fázis. A fejfájás, szédülés, koncentráció képesség csökkenés, depressziós hangulat az első jelei annak, hogy szervezetünknek vízre van szüksége. Ez már a szervezet folyadékkészletének 1-2%-os csökkenésénél bekövetkezhet. A kiszáradás jelei, következményei: anyagcserezavar, fáradékonyság, gyengeség, kimerültség, szédülés, fejfájás, zavartság, dekoncentráció, keringési zavar, izomgörcsök , salakanyag lerakódás, öregedési folyamat felgyorsulása, halál. Tartós folyadékszegénység elősegítheti a vesekő kialakulását.
Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége májusi hírlevél