Rossz szájízzel kezdődik
Gyakori kellemetlenség, hogy valakinek egy-egy kiadós étkezés után savas íz jön fel a szájába, mellette égő érzést, tompa nyomást, fájdalmat tapasztal a gyomorszája, nyelőcsöve környékén. A felnőtt emberek egyharmadánál van jelen ez a probléma, sőt, egy magyarországi felmérés szerint hazánk lakosságának 55 százaléka szenved különböző mértékben ettől.
Mi történik ilyenkor? Ahogy a gyomorba táplálék kerül, megélénkül a gyomorsav termelése. Ha ilyenkor valami (túlevés, a gyomrot felnyomó mozdulat, tartós stressz, stb.) miatt a gyomorszáj megnyílik, a savas gyomortartalom egy része visszaáramlik a nyelőcsőbe. A gyomorsav egy része feljut a nyelőcsőbe, és annak a nyálkahártyáját irritálja, marja, égő fájdalmat idézve elő a gyomorszájnál, a szegycsont mögött és a torokban. Egyszer-egyszer bárkivel előfordulhat ilyesmi, de ha a gyomorszáj huzamosabb ideig nem zár rendesen, a panaszok állandósulnak, kialakul egy idült megbetegedés, az ún. refluxbetegség.
Nagyon sokan tartósan együtt élnek ezzel a problémával, de elfogadják, mint az életkor vagy a stresszes életvitel velejáróját, és nem mennek el vele orvoshoz. Ez nemcsak azért rossz döntés, mert a reflux a beteg életminőségét jelentősen rontja, hanem azért is, mert az elhanyagolt állapotban súlyos szövődményekhez vezethet. Már csak azért is érdemes utánajárni a tüneteknek, mert összetéveszthetőek más betegségek megjelenési módjaival, például a mellkasi fájdalom, nyomásérzés lehetne akár szívinfarktus jele is, az állandósult rekedtség, köhögés utalhat asztmaszerű légúti elváltozásokra is.
Túlsúlyosoknál gyakoribb
Minden harmadik ember tapasztalhatta már magán ezeket a tüneteket, de vannak olyan állapotok, körülmények, amelyek mellett gyakrabban kell ezzel is számolni. Ilyen például a túlsúly vagy a terhesség, amelyek miatt megnövekszik a hasűri nyomás, a nyelőcső irányába felnyomódik a gyomor.
Következmények
A reflux velejárói, vagyis a nyitott gyomorszájon keresztül a nyelőcsőbe, sőt, a szájüregbe érkező savas felbüfögés, a gyomorégés, a gyomorszáj-táji fájdalom, mellkasi nyomásérzés, stb. önmagában is kellemetlen tünet, de más következményei is vannak. Vannak, akiknél légúti panaszokkal is együtt jár, így például állandósuló köhögéssel, visszatérő felső légúti, torok- és garatgyulladásokkal. A sav hatása megmutatkozik a beteg fogsorán is, jellegzetes károsodást okozva a fogzománcon. A nyelőcső alsó részén a nyálkahártyán a folyamatos savas felmaródás idült gyulladást, esetleg hegesedést, ritkábban szűkületet vagy vérzést okozhat, sőt az irritált nyálkahártya rákos elváltozása is előfordul.
A helyes életmód sokat segíthet
Sok esetben a beteg helytelen életmódja, a rendszertelenség, rossz táplálkozási szokások okozzák a refluxbetegség kialakulását és idültté válását. Az egyszerre nagyobb mennyiségű étel fogyasztása, a késői vacsorák, a rendszeres alkoholfogyasztás, a dohányzás, a zsíros, fűszeres, finomított lisztet, cukrot tartalmazó ételek elősegítik a gyomorsav termelődést illetve a gyomorszáj kinyílását. A savas ételek, a csokoládé, a fekete tea, a kávé, a gyümölcslevek is kerülendők.
A túlsúly, különösen a hasi elhízás, a pocakosság szintén szaporítja a gondokat, mivel a hasűri nyomást fokozza. Ha a lehajlás, a szűk ruha, a túl szoros öv felnyomja a gyomrot, alkalmanként az is okozhat reflux-jellegű tüneteket. Közvetlenül lefekvés előtt már lehetőleg ne étkezzen, illetve étkezés után 2-3 órán keresztül nem tanácsos lefeküdni.
Kezelés: az orvos és a beteg együttműködésével
A fentebb leírt életmód-változtatások sokat segíthetnek, enyhébb esetekben önmagukban is eredményre vezethetnek. Ha mégsem így történik, gyógyszeres segítségre is szükség van, amelyek között vannak a gyomorsav semlegesítésére, termelődésének csökkentésére, illetve a gyomortartalom továbbhaladásának gyorsítására szolgáló szerek. Alkalmaznak H2-receptor gátlókat és ún. protonpumpa-gátló gyógyszereket. Egyes savcsökkentő készítmények vény nélkül is kaphatóak, de szerencsésebb, ha a betegek nem maguk belátása szerint gyógykezelik magukat, hanem először orvosi kivizsgáláson esnek át, és szakszerű orvosi javaslat szerint kezdik meg a kezelést.
Előfordul olyan eset is, hogy sem az életmódi változtatás, sem a gyógyszeres kezelés nem oldja meg a gondokat, vagy a szövődmények okoznak elváltozásokat. Ilyenkor sebészi beavatkozás is szükségessé válhat, a gyomorszáj zárófunkciójának helyreállítására.