Az egészséges széklet ismérvei közé tartozik, hogy könnyedén távozik, jól formált, nem darabos, nem túl kemény, de nem is túl lágy. A színe a halványtól a sötétbarnáig terjedhet. Mint az a kanadai McGill Egyetem honlapján olvasható, a barna színt a széklettel ürülő bilirubin (epefesték) és epe adja. Előbbi az elpusztult vörösvérsejtek lebomlásakor keletkezik a májban, a színe pedig sárgás-vöröses. Az epe ugyancsak a májból származik, amely a zsírok emésztéséhez termeli ezt a barnás-zöldes árnyalatú nedvet. Mind a bilirubin, mind az epe a vékonybélbe választódik ki, és a bélsár egyéb összetevőivel elegyedve barna színt kölcsönöz a székletnek.
Amennyiben a széklet színe eltér az említett barna árnyalatoktól, az sok esetben valamilyen olyan összetevő jelenlétére utal, amely máskülönben nem képezi az emésztés végtermékének mindennapos részét. Előfordulhat, hogy festékanyag került bele valamilyen élelmiszerből, amire jó példa lehet a cékla, de az is lehetséges, hogy tápcsatornai vérzés okozza a panaszt. Ha viszont arra leszünk figyelmesek dolgunk végeztével a mellékhelyiségben, hogy a széklet váratlanul világos, így akár fehér vagy agyagszínű, akkor sokkal inkább arról lehet szó, hogy hiányzik belőle az említett epe.
E hiány oka lehet az, hogy a máj eleve nem termel elegendő epét, de az is megeshet, hogy a termelődő epe elakad, ezáltal nem képes bejutni a nyombélbe – írja a Mayo Klinika. Itt érdemes megemlíteni, hogy az epe nem közvetlenül a májból kerül a bélrendszerbe az emésztés során. Az epét a máj alatt elhelyezkedő epehólyag tárolja, majd juttatja egy vékony csövön, az epevezetéken keresztül a vékonybélbe. Az epehólyagban ugyanakkor időnként kövek képződhetnek, és gyakran ezek zárják el az epefolyadék útját. Ritkábban daganat, gyulladás, ciszta vagy valamilyen egyéb tényező okoz epevezeték-elzáródást. A végeredmény azonban minden esetben az, hogy epepangás lép fel: a széklet világossá válik, további tünetként pedig felléphet hasi fájdalom, láz, hányinger, viszketés, valamint sárgaság – a bőr és a szemfehérje besárgulása.
Ugyancsak felhívhatja a figyelmet a világos széklet az epetermelődés zavarára. A VerWellHealth összefoglalója szerint a szerv sérülése vagy gyulladása esetén a máj sejtjei, a hepatociták kevésbé képesek ellátni e feladatukat. A többi között az alábbi betegségek állhatnak ilyenkor a háttérben:
- vírusos májgyulladás (hepatitisz)
- májzsugor (cirrózis)
- májrák
- mérgezés vagy gyógyszer okozta akut májgyulladás
Ha a széklet sárga színű, úgy az epehólyag- és májproblémákon túl felmerülhet hasnyálmirigy-problémák, cöliákia okozta felszívódási zavar, valamint adott esetben egy egysejtű okozta fertőzés, giardiázis gyanúja egyaránt – mutat rá a Healthline. Összességében a széklet több napja jelentkező elváltozásaival feltétlenül javasolt orvoshoz fordulni, különösen, ha egyéb panaszok is társulnak hozzá.