Szent Márton napjához igen sok hiedelem és hagyomány kapcsolódik. Az egyik szerint ilyenkor libát szokás enni, hisz ekkora már jó hízottak a fiatal párák, és éppen sütésre valók. Az alaposan befűszerezett libát néhány órára a kemencébe tették, majd amikor megsült, a püspökfalatját elküldték a papnak (innen ered a szó jelentése), a melle húsa csontjából pedig időt jósoltak. Ha a csont fehér volt, kemény telet vártak, ha szürke, latyakosat.
Szent Márton napjára már az újbor is iható, kóstolgassunk hát e finom nedűből az itt kínált libaételek mellé.
A liba húsa ízletes, mája kiváló csemege. A libahús magas zsírtartalmánál fogva energiában a baromfitermékek között a legmagasabb. Gasztronómiai szempontból a liba a leghasznosabb vízi szárnyas, szinte minden része felhasználható. A libahúst főzhetjük, párolhatjuk, pácolhatjuk, füstölhetjük, süthetjük, tölthetjük. A baromfihúsok az összes esszenciális aminosav gazdag forrásai.
Elkészítési idő: 2,5 óra
Hozzávalók 4 személyre:
1 db (kb. 4 kg-os) konyhakész, egész liba
só
kakukkfű
50 dkg meghámozott, felkockázott burgonya
2 fej vöröshagyma
szűz olívaolaj
1 közepes fej hámozott, reszelt cékla
1 csapott mokkáskanál őrölt kömény
2 evőkanál teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt
Forró vízzel, kívül-belül alaposan mossuk meg a libát. Papírtörölközővel mindenütt töröljük át, és egy éjszakára tegyük hűtőszekrénybe száradni. Másnap dörzsöljük be az egész felületét sóval, és szórjuk meg bőségesen kakukkfűvel. Töltsük meg a liba belsejét a burgonyakockákkal, majd mellével felfelé tegyük egy tepsibe helyezett rácsra. 200 °C-os sütőben süssük kb. 20 percig, majd a tepsiből öntsünk ki minden összegyűlt zsírt, fedjük le alufóliával, és vegyük le a sütő hőmérsékletét kb. 180 °C-ra. Hagyjuk így párolódni kb. 1,5 órát. Amikor a comb vastag része már puha, vegyük le a fóliát, és tegyük vissza pirulni sütőbe (160 °C) 15 percre. Amíg sül a hús, egy kis olívaolajon dinszteljük meg a hagymát, majd adjuk hozzá a céklát, majd egy kis vizet hozzáöntve pároljuk puhára. Ezt követően vegyük le a tűzhelyről, és fűszerezzük meg a köménnyel és sózzuk egy picit. Hintsük meg a liszttel, öntsünk hozzá még kb. fél pohárnyi vizet és a citrom levét, és botmixerrel dolgozzuk simára. Ezután tegyük vissza a tűzhelyre, és kis lángon kevergetve főzzük, amíg besűrűsödik a mártás. Sütés után a libát ne tálaljuk egyből! Pihentessük 20 percig fólia alatt, így könnyebben szeletelhetővé válik.
Libacombok gombás savanyú káposztában
Elkészítési idő: 60-70 perc
Hozzávalók 4 személyre:
4 libacomb félbevágva
1 dl szűz olívaolaj
20 dkg vöröshagyma finomra vágva
3 gerezd fokhagyma zúzva
15 dkg lecsó
1/2 evőkanál édesnemes pirospaprika
30 dkg gomba cikkekre vágva
50 dkg savanyú káposzta
2 evőkanál rozsliszt
2 dl tejföl vagy szójajoghurt
1/2 csokor majoránna finomra vágva
1 csokor kapor finomra vágva
só, őrölt bors
A libacombokat perzselés után szárazra töröljük, sóval, majoránnával bedörzsöljük, felhevített olajon körbesütjük. Vöröshagymával, fokhagymával átpirítjuk, hozzátesszük a lecsót, meghintjük kevés pirospaprikával, vízzel vagy másodlevessel felöntjük, hogy ellepje, és fedő alatt majdnem készre pároljuk. Ezután rátesszük az átmosott savanyú káposztát és a gombát - ha szükséges, további főzőlével pótoljuk a veszteséget -, és amikor mindez puhára párolódott, a tejfölből, a rozslisztből, a kaporból és kevés hideg vízből készült habarással besűrítjük. Felforraljuk, és pirított rozskenyér- szeletkékkel kínáljuk.