A szőlő nemcsak a gasztroforradalom óta jelent többet egy őszi gyümölcsnél. Néprajzi kutatások szerint a falusi lakosság szegényebb rétegeinél a kenyérrel fogyasztott frissen szedett szőlő még a 20. század első felében is helyettesíthette a déli főétkezést. Ma is van olyan természetgyógyász, aki gabonafélékkel fogyasztva a szőlőt teljes értékű tápláléknak tekinti, amiben minden megtalálható, ami a szervezetünknek fontos.
Tápanyagok a szőlőben
Egy kilogramm szőlő 6-9 g fehérjét, 5 g zsírt; 180 g szőlőcukrot, 5 g szerves sót, 130 g rostot tartalmaz, mintegy hetven százaléka víz.
A szervezet számára közvetlenül is felhasználható cukrot - szőlőcukrot - tartalmaz, ezért kúraszerűen is ajánlható vérszegény, legyengült szervezet számára, daganatos betegségek, székrekedés, aranyér, mindenféle gyulladásos megbetegedés enyhítőjeként és női betegségekre is.
Szőlős nyúlpecsenye
Szőlő karamellben
A szőlő tehát egészséges, nézzük, mit főzzünk belőle!
Sajtleves szőlővel
- 10 dkg hagyma
- 4 dkg vaj
- 2 dkg liszt
- 1 dl fehérbor
- 6 dl húsleves (kockából
- 15 dkg ementáli sajt
- 2,5 dl tejszín
Betétnek szőlőszemek kb. 15-20 db
Díszítés: korianderlevél
Elkészítés
A hagymát megtisztítjuk, apró kockákra vágjuk és a vajon aranyszínűre pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a lisztet, rövid ideig pirítjuk még, majd hozzáöntjük a bort és a húslevest. Kb. 15 percig főzzük, közben többször megkeverjük. Ezután beletesszük a reszelt sajtot és a tejszínt, és még 3 percig főzzük. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük. A szőlőszemeket kettévágjuk, a koriander levelek egy részét felaprítjuk és a szőlővel együtt a levesbe tesszük. A maradék korianderrel díszítjük a levest (elhagyható).
Badacsonyi libasült
Hozzávalók
(4 személyre):
- 2 libacomb
- 1 libamell
- 1 kg szőlő
- 5 dkg zsír vagy margarin
- 2 zsemle
- 2 dl tej
- 1 kis vöröshagyma
- 1 cukkini
- 3 szelet bacon szalonna
- 5 dkg vaj
- só
- bors
- őrölt kömény
- 1 kávéskanál majoránna
- 1 csomag petrezselyemzöldje
Elkészítés
A libahúst jól megmossuk, sózzuk, kevés köménnyel és csipetnyi majoránnával - a bőrös rész kivételével - meghintjük. A cukkinit meghámozzuk, felszeleteljük, a tepsi aljára helyezzük, és befedjük szalonnacsíkokkal. Erre helyezzük a libacombot és -mellet. Megsózzuk, és forró zsírral vagy margarinnal meglocsoljuk. Felforrósított sütőben takaréklángon állandóan locsolgatva puhára sütjük. Az első félórában többször megforgatjuk, a hátralévő sütési időben a bőrös résznek kell felül lenni, hogy jó ropogósra süljön. Amíg a liba sül, a zsemlét tejbe áztatjuk, majd jól kinyomkodjuk.
A két felvert tojásból, a megtisztított, apró kockákra vágott hagymából, a felaprított petrezselyemzöldjéből, a zsemléből só, bors, kevés kömény hozzáadásával tölteléket készítünk. A masszából nyolc téglaalakot formálunk, serpenyőben felolvasztott vajban mindkét oldalát megsütjük, és tálalásig melegen tartjuk. A jól megmosott szőlőt leszemezzük.
Amikor a liba már megsült, és a tepsiből kivettük, a szőlőt öt percre jó meleg vízbe tesszük. A sült libacombokat és a feldarabolt libamellet tálra tesszük, egyik oldalán a meleg szőlőszemekkel, a másikon a kisütött töltelékkel körítjük.
Szőlős muffin
Szőlős muffin Hozzávalók
- 10 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 6 dkg liszt
- 1,5 teáskanál sütőpor
- 2 evőkanál diétás margarin
- 1 evőkanál cukor
- 2 tojás
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1/2 teáskanál fahéj
- 1,5 dl zsírszegény tej
- 15 dkg kisszemű szőlő
Elkészítés
A sütőt előmelegítjük 190 °C-ra, a muffinsütőt kivajazzuk, vagy muffinpapírral kibéleljük. A lisztet elkeverjük a sütőporral. Habosra keverjük a margarint, a cukrot, a tojást, a vaníliás cukrot, a fahéjat és a tejet. Hozzáadjuk a lisztet és a lisztben megforgatott szőlőt, jól elkeverjük. A tésztát a formákba kanalazzuk, és 20-25 percig sütjük.