„4 nap alatt 8 gyermek került hozzánk gombamérgezéssel… mérgező, hánytató és hallucinogén gombákat ettek, például világító tölcsérgombát és rózsás őzlábgombát. Utóbbi ugyanazt a gyilkos hatóanyagot tartalmazza, mint a gyilkos galóca!” – figyelmeztetett közösségi oldalán a Heim Pál Gyermekkórház. Az említett fajtákon kívül egyébként gyilkos galócát, nagy döggombát és susulykát is gyakran esznek tévedésből a családok.
Így kerülhették volna el a mérgezéseket
A szakemberek szerint a súlyos mérgezések mind megelőzhetőek lettek volna, ha
- a szülők bevizsgáltatják az erdőben szedett gombákat, vagy
- nem fogadják el bizalmi alapon az ismerősök által szedett gombát.
Minden gombának megvan a hasonló, de mérgező párja, és a kettőt nagyon könnyű összekeverni egymással. Ezért is nagyon fontos, hogy kizárólag gombaszakértők által bevizsgált, biztosan ártalmatlan gombát fogyasszunk!
Mi a teendő, ha mégis megtörtént a baj?
Ha a gombamérgezés legkisebb gyanúja is felmerül, azonnal orvoshoz kell fordulni! A mérgező gombák – például a gyilkos galóca is – jellemzően csak 1-2 nap után okoznak tüneteket. Ha tehát a furcsa panaszok megjelenése előtti napokban gombaételt ettünk, akkor azonnal gyanakodjunk!
A májkárosodás a harmadik-negyedik napra kezd kialakulni, annak megállítása pedig egy heroikus küzdelem, tehát azonnal menjünk kórházba! Minden esetben a nyers gombából, de ha nincs már belőle, akkor az ételmaradékból – spóra azonosítás miatt – az orvoshoz vinni kell belőle! Nagyon fontos segítség az orvosoknak” – olvasható a bejegyzésben.
Ha gyermekünknél merül fel a gombamérgezés lehetősége, egyebek mellett a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Toxicológiai Osztályán (1089 Üllői u. 86.) is segítséget kérhetünk. Telefonszámuk: +36 1 333 50 79.
Az ehető gombák gyűjtése az emberiség megjelenésével szinte egyidős, korántsem modern hobbi. A táplálkozásban mindig is jelentős szerepet játszott, hiszen csupán jó láb, és jó szem kell hozzá, aztán már csak le kell nyúlni érte. Ilyen egyszerű lenne? Élmény- és veszélyforrás egyaránt.