Mi tehetünk a folyamatos farkaséhségről, a környezetünk vagy az, amit korábban ettünk? Az alábbiakban az ilyen állandó éhségek lehetséges okait tárjuk fel.
1. Gyors az anyagcserénk
Minél gyorsabb az anyagcserénk , annál több üzemanyagra van szükségünk. A University of Vermont kutatásai szerint az emberek közel egyharmadának van olyan anyagcseréje, amely 8 százaléknál jobban eltér az átlagnépesség anyagcseréjének tempójától, ez az eltérés pedig egyaránt lehet gyorsabb vagy lassabb is. Ha gyorsabbak vagyunk, akkor naponta 100-400 extra kalóriát is képesek vagyunk elégetni. Ha ilyenek vagyunk, ne is csodáljuk, ha kétszer szedünk a lasagnából.
2. Finomított ételeket eszünk
A fehér kenyér, a sütemények és még a salátaöntetek is megdobják a vércukrunkat, egy idő elteltével pedig hagyják lezuhanni: emiatt pedig sokkal éhesebbnek fogjuk érezni magunkat. Egy, az International Journal of Obesity szakfolyóiratban megjelent kutatás azt állítja: a magas zsír- és cukortartalmú ételek megzavarják agyunk hangulatmódosító vegyületeinek működését, emiatt könnyebben lehetünk depressziósak és ehetjük túl magunkat. A finomított cukornak jelentős hatása van agyunk jutalomközpontjára, a leggyakrabban ezért is vagyunk annyira éhesek egész nap. Ha étrendünkön átnézve egyértelművé válik, hogy sok finomított ételt eszünk, próbáljuk csökkenteni ezek számát és ha módunkban áll, váltsunk teljes kiőrlésű szénhidrátokra.
3. Hormonháztartásunk a feje tetjén
A PMS -t magyaráznunk sem kell, de vannak azon kívül más hormonproblémák, amik miatt egész hónapban éhesnek érezhetjük magunkat. A pajzsmirigytúlműködés például az állandó éhség egyik okozója: amikor a pajzsmirigyhormonok túltengenek, a test alapvető működése felgyorsul és gyorsabban égetjük az energiát, mint azt kellene. Ennek a leggyakoribb oka az ún. Graves-Basedow-kór néven ismert autoimmun betegség. Mindemellett a hipoglikémia (az alacsony vércukor), illetve a diabétesz és a pre-diabétesz okozta magas vércukrok is okozhatnak éhséget. Ha ilyenekre gyanakszunk, forduljunk sürgősen házi- vagy szakorvoshoz!
4. Más az éhség és más az étvágy
Sajnáljuk, de tényleg más. Az éhség alapvető biológiai motivátor, ha éhesek vagyunk, fáj a fejünk, remegünk, belső szerveink működése miatt pedig a gyomrunk is korog. Az étvágy pszichológiai alapú, egy bizonyos étel iránt vágyakozunk és azt akarjuk megenni. Ezek ideális esetben együtt történnek, de természetesen van olyan, hogy ezek elválnak. Tanuljuk meg megkülönböztetni a kettőt!
Forrás: Prevention.com