5 étel, amely megzavarja a hormonokat

Hormonrendszerünk törékeny egyensúlyát könnyű megzavarni - például az alábbi ételek rendszeres fogyasztásával.

Tejtermékek

A tej és a tejtermékek megzavarhatják a hormonjainkat függetlenül attól, hogy laktózérzékenyek vagyunk-e vagy sem. Gondoljunk csak bele: egy emlősállat tejét visszük be a szervezetünkbe, aminek a testében saját hormonok működnek, majd a tejébe is bekerülnek. Ha rendszeresen fogyasztunk ilyen élelmiszereket, hormonháztartásunk könnyen összezavarodhat.

Cukor

Tévhit vagy van valóságalapja annak az állításnak, hogy a cukor okozza a cukorbetegséget? Részletek itt.

A cukortól megváltozik az úgynevezett szexuál hormonkötő fehérje, az SHBG szintje, pontosabban alacsonyabb lesz tőle. Így nem tudja megkötni a vérben a tesztoszteront és az ösztrogént, ezáltal ezek szintje megemelkedik. Emellett a magas cukorbevitel hozzájárul a túlsúly kialakulásához is, ezáltal fokozza a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Sztívia

Sokan a cukor egyik egészséges helyettesítőjeként tekintenek a sztíviára , érdemes azonban fenntartásokkal kezelni ezt az elképzelést. Egyelőre nem tisztázott például, hogy milyen hatással van a hormonrendszerre. A Mindbodygreen azt írja, a sztíviát korábban a fogamzásgátlás egyik eszközeként tartották számon. Bár javasolt inkább valamilyen megbízhatóbb módszert keresni erre a célra, azért azt ne felejtsük el, hogy lehetséges, hogy az édesítőszer hatással van a hormonrendszerünkre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sztívia hormonrendszerre gyakorolt hatásai egyelőre nem tisztázottak
A sztívia hormonrendszerre gyakorolt hatásai egyelőre nem tisztázottak

Szója

Az ösztrogénhez hasonló a kémiai felépítése, éppen ezért összezavarhatja szervezetünket a szója. Reprodukciós és hormonális problémák egész sorát indíthatja el, amibe beletartozik az abnormális sejtnövekedés, sőt, akár a mellrák is. Ha ez utóbbi állítást fenntartásokkal is kezeljük, akkor legalább annyit fogadjunk el az ezt hangoztató tudósok álláspontjából, hogy a szója kémiai szerkezete révén tényleg megtévesztheti a hormonrendszerünket. Így fordulhat elő többek között az is, hogy testünk azt hiszi, elég magas az ösztrogénszintje. Ezért csökkenti annak termelését, emiatt szép lassan az ovuláció is leállhat.

Vörös húsok

A túl sok vörös hús fogyasztása sem tesz jót, főleg a policisztás ovárium szindrómával ( PCOS ) küzdő nőknek nem. A Massachusetts-i Egyetem kutatóinak egy tanulmánya szerint a vörös húsok rendszeres fogyasztása a cukorfogyasztás kapcsán már említett SHBG-szint csökkenéséhez vezethet.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.