9 környezetbarát konyhai tipp

A Föld napja mozgalom elhíresült jelmondata bizony sok igazságot rejt magában. Nem is gondolnánk, hogy mi, kis emberek milyen nagyban tudunk hozzájárulni környezetünk védelméhez.

Április 22-e, a Föld napja egy kiváló alkalom arra, hogy megismerjük szerepünket bolygónk jövőjét és a fenntartható életmódot illetően.

Környezetünk iránti szeretetünk sokféleképpen nyilvánulhat meg. Akár úgy, hogy elhagyjuk a tömegközlekedést, és kerékpárral vagy gyalog járunk, ha tehetjük. Akár úgy, hogy szelektíven gyűjtjük a szemetet, a veszélyes hulladékot pedig a külön kijelölt helyekre visszük el. Mint az élet minden területén, környezetünk védelme érdekében is érdemes megkeresni a számunkra megfelelő formát, mellyel hozzájárulhatunk bolygónk jövőjéhez.

Mit tehetünk a konyhában?

Egy háztartás bizony komoly hulladéktermelő lehet, ha nem figyelünk kellőképpen erre. Kevesen gondolnak bele, hogy az egészségtudatos táplálkozás egyben környezettudatosnak is nevezhető, hisz a legnagyobb mértékben igyekszik segíteni a fenntarthatóság elveit. Hogy mik lennének ezek?

  • A helyi termelőktől vásárolt alapanyagok biztos, hogy mindig frissek, érettek, hisz nem messzi földekről szállították, még éretlen állapotban, és nem is kellett oly sok üzemanyagot elhasználni hozzá. Ezáltal természetesen az ára is olcsóbb lehet, hisz a külföldről szerzett alapanyagoknál sem feltétlenül a minőséget fizetjük meg, sokkal inkább a borsos szállítási költségeket.
    "Ez igazi bio! Tudod te, milyen régen nem láttam férges almát?" Mi kell ahhoz, hogy valami "bio" legyen?
  • A biotermékek előállításához nem használnak vegyszereket, mely szennyezné földünket, és méreganyagokkal látná el szervezetünket.
  • A szezonális zöldségek és gyümölcsök használata legalább olyan fontos egészségünk és környezetünk védelme érdekében is, hisz ételeinkhez mindig friss és tápanyagban gazdag alapanyagot biztosítanak.
  • Bár a mai modern hulladékkezelésnek köszönhetően a műanyagot újra hasznosítani tudják, mégis érdemes szert tenni egy vízszűrő berendezésre. Részesítsék azokat a készülékeket előnyben, melyek elsősorban a nehézfémektől, a vegyszerektől és a hormonális hulladékoktól mentesítik a vizet.
  • Vásárláskor részesítsük előnyben a környezetbarát és kevés csomagolóanyaggal rendelkező termékeket. A pénztárnál ne kérjünk feleslegesen zacskókat, csak annyit, amire biztosan szükségünk van.
  • Folyó vízben való mosogatáskor rengeteg felesleges víz folyik el. A mai modern energiatakarékos mosogatógépek – a mosogatások számát összeadva - sokkal kevesebb vizet használnak el, arról nem beszélve, hogy a háziasszonynak is sok időt takarítanak meg.
  • A fedő nélkül való főzés nemcsak sok energiát használ, de az ételek is hosszabb ideig főnek. A fedő alatt párolt ételek sokkal finomabbak, hisz a bennük lévő ízanyag, és így a tápérték egy része is koncentrálódik.

A fedő nélkül való főzés sok energiát használ és az ételek is hosszabb ideig főnek

  • Az energiatakarékos konyhai és háztartási gépek használata legalább olyan fontos, főként azon készülékek esetében, melyek állandóan készenlétben állnak. Az izzókat is cseréljük le energiatakarékos változatukra, a különbséget a villanyszámlán is látni fogjuk majd.
  • Tisztításra és tisztálkodásra használjunk környezetbarát termékeket. Ma már igen széles választékban kaphatók, éppen ezért árban is könnyedén megtaláljuk a számunkra leginkább elfogadhatót. De a vásárláskor járjunk el óvatosan, és csakis azt a terméket vegyük meg, mely hivatalos tanúsítvánnyal rendelkezik környezetbarát jellegét illetően. Ezen információk ma már a csomagolások kötelező részét alkotják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

És ha áttérünk egy kicsit a piszkos anyagiakra is, akkor sem kell megijednünk. Bár az átalakítással járó költségek az elején magasabbak lesznek, az általa okozott megtakarítások akár már pár hónapon belül érzékelhetővé válnak.

Legyen részese Ön is a mozgalomnak!

Az 1970. április 22-én indult „Föld napja” mozgalom mára már olyan világméretűvé fejlődött, hogy több mint 125 ország lakossága és civil szervezetei vesznek részt benne. Ezen a napon mindenki tesz valamit Critical Mass mozgalmat is, és 1 órára a mozgalomhoz csatlakozó városokban a fények is kihunynak.

Legyen részese Ön is e világméretű mozgalomnak, mellyel családja, önmaga és Földünk jövője érdekében is sokat tehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.