A hús-, tej- és rizsfogyasztás szomorú következménye

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős növekedéséhez főleg három élelmiszerforrás tehető felelőssé: az állatok (tehenek, juhok és kecskék) húsa, a tejtermékek és a rizs – állapította meg egy friss tanulmány. A kutatás szerint ezek egyenként legalább 19 százalékkal járulnak hozzá az élelmiszer okozta globális felmelegedéshez. A hús hozzájárulása a legjelentősebb, 33 százalék.

Egy új tanulmány szerint az emberi táplálkozáshoz köthető üvegházhatású gázkibocsátás 2100-ig csaknem 1 Celsius-fokkal járulhat hozzá a felmelegedéshez. A Nature Climate Change című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a jelenlegi táplálkozási szokások megtartása esetén az élelmiszerfogyasztás önmagában elég lesz ahhoz, hogy a felmelegedés meghaladja az ideális 1,5 Celsius-fokot, és megközelítse a 2 Celsius-fokos felső határértéket.

nő eszik
Az élelmiszerágazat metánkibocsátása jelentős. Fotó: Getty Images

Aggasztó mértékű metánkibocsátás

A kutatók számításai szerint 2030-ra a metán az élelmiszerek által okozott felmelegedés 75 százalékáért lesz felelős, a fennmaradó részt pedig zömmel a szén-dioxid és a dinitrogén-oxid teszi majd ki. „A politikai döntéshozóknak tudomásul kell venniük, hogy az élelmiszerágazat metánkibocsátása jelentős a felmelegedés szempontjából” – hangsúlyozta Catherine C. Ivanovich, a Columbia Egyetem éghajlatkutatója, aki egyben az említett tanulmány vezető szerzője is.

A kutatásról
Ivanovich, valamint a Floridai Egyetem és az Environmental Defense Fund kutatói a jelenlegi fogyasztási szokások alapján kiszámították az egyes élelmiszerfajták által termelt három fő gáz mennyiségét. Ezután öt populációban meghatározták az éves kibocsátást, a különböző gázokra lebontva. Végül az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó testülete által is használt éghajlati modellel vizsgálták a kibocsátások hatását a levegő hőmérsékletének változására.

Ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül

Ha nem vesszük figyelembe az élelmiszereket, akkor globálisan nem tudjuk elérni éghajlati céljainkat – mondta a tanulmány jelentőségét hangsúlyozva Meredith Niles, a Vermonti Egyetem élelmiszerrendszerekkel foglalkozó tudósa, aki nem vett részt a kutatásban. A tanulmány  egyébként olyan ajánlásokkal is szolgál a globális élelmiszer-termelés és -fogyasztás megváltoztatására, ami korlátozhatja a felmelegedést. Ezek közül több már ismert vagy be is vezették.

Joe Biden amerikai elnök például már két évvel ezelőtt beszélt a kongresszusban arról, hogy fedőnövények ültetésével szén-dioxid vonható ki a légkörből. Számos tanulmány javasolta már továbbá, hogy a húsfogyasztás csökkentésével szorítsák vissza a húsukért tartott állatok által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét. Kalifornia pedig két éve kötelező élelmiszerhulladék-újrahasznosítási programot indított, hogy csökkentse a romlandó élelmiszerek bomlása által okozott kibocsátást.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.