Az egészséges táplálkozás egyik fontos eleme a tudatosság, pontosabban az, hogy igyekszünk megfelelően tájékozódni, hogy mit milyen arányban tartalmaz az adott élelmiszer, amelyet megeszünk. Ha pedig mindig figyelmesen elolvassuk az összetevőkkel és a tápanyag-összetétellel kapcsolatos információkat, akkor azt vehetjük észre, hogy rengeteg étel tartalmaz hozzáadott cukrot is – ezalól a feldogozott hústermékek sem kivételek.
Ez tűnt fel annak a levélírónak is, aki egyenesen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih) kereste meg a kérdéssel: miért tesznek cukrot a sonkába, szalámiba, hústermékekbe? A szakértők válaszát a Nébih közösségi oldalán osztották meg, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a leglényegesebb információkat.
Mindent a kellemes íz érdekében
„A hústermékek előállításakor – nagyon kis mennyiségben – valóban használnak cukrot, mégpedig a kellemes íz elérése érdekében” – olvasható a Nébih válaszában. A szakértők hozzáteszik ugyanakkor, hogy az érlelésgyorsítóval (starterkultúrával) készült termékek esetében már nem csupán „ízjavító” funkciója van a cukornak, hanem „elősegíti a savanyodást és a termék pH-értékének gyorsabb csökkenését is”.
Nem véletlenül nevezik édes méregnek
A kérdéssel egyébként egészségünk szempontjából mindenképpen megéri foglalkozni. Hiszen – ahogy egy korábbi cikkünkben is megírtuk –, ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy milyen ételekben lehet rejtett cukor, akkor még úgy is bőven bevihetünk belőle szervezetünkbe, hogy közben tudatosan próbáljuk mérsékelni cukorfogyasztásunkat.
A hozzáadott cukor bizonyítottan rossz hatással van az általános egészségünkre, a testsúlyunkra, de még a bőrünkre is. Ráadásul sokszor azok az ételek is tele vannak cukorral, amelyekről elsőre nem is gondolnánk. Ilyenek például az öntetek, a szószok, a gyümölcsjoghurtok, a müzliszeletek és a reggelizőpelyhek. Meglepő lehet továbbá, de sok kenyérfélében is egészen sok cukor van – szeletenként akár 2 gramm.