A házi sütemények mindig nagy sikert aratnak, no nemcsak azért, mert nagymama vagy édesanya készítette el, hanem azért is, mert néhány hagyományos összetevőn kívül semmi egyéb állományjavítót, színezéket nem tartalmaznak. A téli süteményekhez sokféle alapanyag áll rendelkezésünkre, melyek sokszínű felhasználása mellett jó azzal is tisztában lenni, miért érdemes ezeket a téli időszakban gyakrabban elővenni.
Mandula
A mandula hazánkban is megterem, de inkább tőlünk keletre és délre honos, melegkedvelő növény. Kekszekhez, tortákhoz, grillázshoz, marcipánhoz nélkülözhetetlen alapanyag. A mandulatej (vízzel turmixolt mandula) remek tejhelyettesítő, krémek alapanyagaként is hasznos. A mandulaőrlemény kitűnő liszthelyettesítő, gluténmentes étkezésben, és szervezetünk tehermentesítésében különösen jó szolgálatot tesz. A mandula serkenti az agyműködést, kiemelt szellemi teljesítményt igénylő időszakokban és a szürke téli napokon különösen hasznos.
Méz
Tél idején a mézes sütemények is nagy népszerűségnek örvendenek. A mézet elsősorban a tészta édesítésére szokás használni, de krémes desszerteket is ízesíthetünk vele. Magas cukortartalma miatt azonban csak mértékkel együnk belőle! Édességekhez elsősorban az akácméz és a kevésbé jellegzetes virágmézek ajánlottak. Ásványanyagokban és enzimekben gazdag, gyógytermékként is használható. Megfázások esetén kifejezetten nagy kincs.
Kávé
A kávét krémek és pudingok remek ízesítőjeként használhatjuk. Étcsokoládéval, naranccsal, egzotikus fűszerekkel jól párosítható, és sütemények töltelékének ízesítésére is kiváló. Koffeintartalma miatt azonban vigyázni kell vele! Az arra érzékenyek és a kisgyerekek esetében inkább a koffeinmentes változatot alkalmazzuk. A kávé antioxidáns-tartalma magas, melynek köszönhetően véd a gyulladásoktól, a benne található klorogénsavnak köszönhetően pedig segíti a vastagbél működését is.
Fűszerek
A kifejezetten melegítő hatású, aromatikus, téli fűszerek, mint például a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér vagy a kardamom, nagyszerű ízesítői a téli süteményeknek. A szegfűszeg és a fahéj magas ORAC értékkel (Oxygen Radical Absorbance Capacity, vagyis Oxigéngyök elnyelő kapacitás) rendelkező fűszerek, azaz erős antioxidáns hatásuk van. A téli időszakban különösen védik a szervezetet a kórokozóktól, gyulladásoktól.
A gyömbér a klasszikus angolszász gyömbéres keksz meghatározó fűszere. Süteménybe, kekszbe inkább a szárított, őrölt gyömbért használjuk, de a friss, hámozott gyökeret finomra reszelve is tehetjük a sütemények tésztájába. Melegítő és tisztító hatása révén nagy hasznukra van télen.
A kardamom hazánkban kevésbé ismert fűszer, ázsiai országokban rendszeresen használják. Krémekhez, tejberizshez nagyon finom, ilyenkor 2-3 egész hüvelyt kell a tejbe főznünk. Őrölt formában hamar veszít aromájából, ezért jobb az egész hüvelyeket vásárolni, és frissen hámozni. Gyomorerősítő, emésztést serkentő hatása miatt nagyban segít immunrendszerünk erősítésében.
Gesztenye
Gyümölcsök, zöldségek
Immunrendszerünk védelme érdekében fontos, hogy szervezetünket ne terheljük felesleges, és nehezen emészthető alapanyagokkal, ételekkel. Süteményeink édesítésére használjunk friss vagy aszalt gyümölcsöket, valamint édes zöldségeket, mint például a sárgarépa vagy a sütőtök. Pürésítve vagy reszelve kiváló dúsítói a tésztáknak.