A bőség kosara, avagy miből készítsünk télen süteményt?

A finom fűszerek, a narancshéj vagy a sült gesztenye illata kétségkívül a tél hangulatát idézik. Lelki szemünk előtt már meg is jelent a sütőből kivett, frissen gőzölgő mézeskalács képe, melyek a téli időszak nélkülözhetetlen részei.

A házi sütemények mindig nagy sikert aratnak, no nemcsak azért, mert nagymama vagy édesanya készítette el, hanem azért is, mert néhány hagyományos összetevőn kívül semmi egyéb állományjavítót, színezéket nem tartalmaznak. A téli süteményekhez sokféle alapanyag áll rendelkezésünkre, melyek sokszínű felhasználása mellett jó azzal is tisztában lenni, miért érdemes ezeket a téli időszakban gyakrabban elővenni.

Mandula

A mandula hazánkban is megterem, de inkább tőlünk keletre és délre honos, melegkedvelő növény. Kekszekhez, tortákhoz, grillázshoz, marcipánhoz nélkülözhetetlen alapanyag. A mandulatej (vízzel turmixolt mandula) remek tejhelyettesítő, krémek alapanyagaként is hasznos. A mandulaőrlemény kitűnő liszthelyettesítő, gluténmentes étkezésben, és szervezetünk tehermentesítésében különösen jó szolgálatot tesz. A mandula serkenti az agyműködést, kiemelt szellemi teljesítményt igénylő időszakokban és a szürke téli napokon különösen hasznos.

Méz

Tél idején a mézes sütemények is nagy népszerűségnek örvendenek. A mézet elsősorban a tészta édesítésére szokás használni, de krémes desszerteket is ízesíthetünk vele. Magas cukortartalma miatt azonban csak mértékkel együnk belőle! Édességekhez elsősorban az akácméz és a kevésbé jellegzetes virágmézek ajánlottak. Ásványanyagokban és enzimekben gazdag, gyógytermékként is használható. Megfázások esetén kifejezetten nagy kincs.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kávé

A kávét krémek és pudingok remek ízesítőjeként használhatjuk. Étcsokoládéval, naranccsal, egzotikus fűszerekkel jól párosítható, és sütemények töltelékének ízesítésére is kiváló. Koffeintartalma miatt azonban vigyázni kell vele! Az arra érzékenyek és a kisgyerekek esetében inkább a koffeinmentes változatot alkalmazzuk. A kávé antioxidáns-tartalma magas, melynek köszönhetően véd a gyulladásoktól, a benne található klorogénsavnak köszönhetően pedig segíti a vastagbél működését is.

Fűszerek

A kifejezetten melegítő hatású, aromatikus, téli fűszerek, mint például a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér vagy a kardamom, nagyszerű ízesítői a téli süteményeknek. A szegfűszeg és a fahéj magas ORAC értékkel (Oxygen Radical Absorbance Capacity, vagyis Oxigéngyök elnyelő kapacitás) rendelkező fűszerek, azaz erős antioxidáns hatásuk van. A téli időszakban különösen védik a szervezetet a kórokozóktól, gyulladásoktól.

A gyömbér a klasszikus angolszász gyömbéres keksz meghatározó fűszere. Süteménybe, kekszbe inkább a szárított, őrölt gyömbért használjuk, de a friss, hámozott gyökeret finomra reszelve is tehetjük a sütemények tésztájába. Melegítő és tisztító hatása révén nagy hasznukra van télen.

A kardamom hazánkban kevésbé ismert fűszer, ázsiai országokban rendszeresen használják. Krémekhez, tejberizshez nagyon finom, ilyenkor 2-3 egész hüvelyt kell a tejbe főznünk. Őrölt formában hamar veszít aromájából, ezért jobb az egész hüvelyeket vásárolni, és frissen hámozni. Gyomorerősítő, emésztést serkentő hatása miatt nagyban segít immunrendszerünk erősítésében.

Gesztenye

Bár a hagyományos aszalt gyümölcsök cukor hozzáadása nélkül készülnek, kimért és csomagolt változatukról nem feltétlenül mondható ez el. A kimért mazsola, aszalt szilva, meggy, sárgabarack, füge és datolya cukor hozzáadása nélkül, míg a többi gyümölcscukorral készül. Jó azt is tudni, hogy a sötét színű aszalványok általában kénezetlenek, hiszen a ként a gyümölcs élénk színének megőrzése miatt használják. A gesztenye édes és sós ételekhez egyaránt használható. A gesztenyemassza, ami ma már szerencsére natúr, édesítetlen változatban is kapható, remek alapanyag töltelékhez, krémhez, püréhez. Ma már gesztenyeliszt is kapható, ami a gabonaliszt-mentes sütés egyik kiváló alapanyaga lehet. Sok káliumot és foszfort, valamint szénhidrátot és élelmi rostot tartalmaz, laktató, tápláló finomság a téli napokra.

Gyümölcsök, zöldségek

Immunrendszerünk védelme érdekében fontos, hogy szervezetünket ne terheljük felesleges, és nehezen emészthető alapanyagokkal, ételekkel. Süteményeink édesítésére használjunk friss vagy aszalt gyümölcsöket, valamint édes zöldségeket, mint például a sárgarépa vagy a sütőtök. Pürésítve vagy reszelve kiváló dúsítói a tésztáknak.

Egészséges karácsonyi receptekre vágyik? Az Ízek és Érzések november-decemberi számában számos finomságra lelhet, emellett mindent megtudhat, ami a tudatos táplálkozás esetében fontos lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra