Hőségriadóban , balatoni, vagy tengerparti nyaralás során impulzusvásárlóként rohanunk a fagyis pulthoz, szín és kinézet alapján választunk az ízek közül, sokszor pedig csak az ár határozza meg, hány adagot is halmozunk a tölcsérbe.
A forróbb napokon a hideg és a hűvös dolgok utáni sóvárgás közben gyakran nem is gondoljuk át, egyáltalán jó minőségű fagyit vásárolunk-e. Nem tudjuk, miből lesz a sajttorta ízű édesség, sem azt, mennyi cukrot, adalékanyagot, fehérjét, vagy éppen zsírokat tartalmaz a kiválasztott desszert.
Gondolhatnánk, hogy a kézműves fagylaltozókban kevésbé árulnak zsákbamacskát, de persze az exkluzív üzlethelyiség, vagy a magasabb ár nem garantálja, hogy a fagyik valódi tejből, vagy tejszínből születnek, sem azt, hogy minőségi ízesítő anyagokkal és friss tojássárgájából készülnek-e, avagy sem. Pedig ezek a jellemzők különböztetik meg az igazán jót azoktól az ipari készítményektől, melyek rendszerint nagy tételben, üzemből érkeznek, és a tojásnak, vagy éppen a tejszínnek legfeljebb a porított változatát tartalmazzák. Vagy pedig egész egyszerűen fagylaltporból készülnek.
Az árképzés némileg támpontot adhat a termékekről, a kifejezetten jó minőségű alapanyagok és a természetes hozzávalók ugyanis drágábbak a cukrászda, így pedig a vevők számára is. Árulkodó lehet a nyalánkság színe is, hiszen egy igazán jó, magas minőségű fagylalt sem ételfestéket, sem egyéb adalékot nem tartalmaz. A merész színskála leginkább a gyümölcsös ízekre jellemző, pedig a tejalapúakkal ellentétben a gyümölcsfagyik alapvetően vízzel készülnek. A jobb helyeken a gyümölcsös fagylaltoknak legalább fele gyümölcs, és sem aromát , sem pedig színezéket nem rejtenek magukban. Ha tehát gyanúsan zöld az a sárgadinnye, vagy túlságosan piros a szilva, érdemes lehet más kombinációt választani.
Akár külföldön vagyunk, akár idehaza nyalakodunk, ajánlott rákérdezni az összetevőkre, esetleg az elkészítési folyamatokra. Még abban az esetben is, ha tudtunkkal nem vagyunk allergiásak, semmiféle élelmiszer-intoleranciában nem szenvedünk, de fontos az egészségünk, és az, hogy tudjuk, mit eszünk.
Az ízérzékelés terén persze minden szubjektív, így a fagylaltok esetében sem jelenthető ki egyértelműen, melyik a jó, és mi a rossz. De ha tényleg finom, ízletes és krémes fagyit akarunk, ha valódi ízélményre vágyunk, nyugodtan faggassuk ki a személyzetet, és miután megkaptunk a válaszokat a kérdéseinkre, kérjünk kóstolót a kiválasztott ízekből, hogy megkönnyítsük a végső döntésünket.