Veszélyben a repce?
Az őszi káposztarepce gyakorlatilag elvirágzott, a többszöri védekezés nyomán jelentősen lecsökkent a repce becőormányos imágók létszáma, a mostani egyedsűrűség már nem indokolja az inszekticides beavatkozást - írja az Agroforum . A lap szerint most főként a becőt károsító betegségek megjelenését kell figyelni, amelyek még jelentősen befolyásolják a termés mennyiségét és minőségét, ugyanis ha a növények szárain, lombozatán már láthatóak a fóma, az alternária, a botrítisz vagy a szklerotínia tünetei, akkor a csapadékosabb időjárásban megfertőzhetik a becőket is.
Támad a gabonapoloska
Az őszi árpa a virágzás végén, az őszi búza pedig a virágzás elején jár a kalászos gabonák közül, melyeket a kalászfuzáriózis betegség veszélyeztet, ezért különösen fontos ez ellen védekezni, ha csapadékosabb az időjárás. A gabonára veszélyt jelent a lárva alakban hámozgató vetésfehérítő mellett a gabonapoloska, és már jelen vannak a gabonaszipolyok is.
A kukoricát is megéri permetezni
A lucernásokban a lucernabogár jelentősebb levélkártételéről panaszkodtak több körzetben is, ami a termés minőségét alaposan lerontotta, de a lombkártevők egyedsűrűségét most le lehet csökkenteni a veszélyességi küszöbérték alá. A napraforgón megjelentek az első levéltetűkolóniák: ha a fertőzött növények aránya eléri a 10%-ot, érdemes védekezni, mert a károsítás jelentős terméskieséssel fenyeget. Emellett az első gombaölő-szeres kezelést is érdemes elvégezni a napraforgón a szárbetegségek fellépésének megelőzésére. Néhány talajfertőtlenítésben nem részesült kukoricavetésben sorra pusztulnak a növények a drótféreg miatt, és a további növénypusztulás csak bőséges permetlével elvégzett rovarölőszeres kezeléssel állítható meg.