A felfúvódás napokra el tudja rontani az ember komfortérzetét, ráadásul nagyon sokan küzdenek rendszeresen ezzel a problémával. Éppen ezért fontos, hogy tisztában legyünk a leggyakoribb kiváltó okokkal.
Hol és mikor eszünk
Különösen az elfoglalt emberekre jellemző a rendszertelen étkezés, amely sokszor kutyafuttában, az autóban vagy az íróasztal fölött görnyedve történik - ez pedig rövid úton puffadáshoz vezet. Szintén nem túl jó ötlet közvetlenül lefekvés előtt enni, mivel ez a puffadás mellett refluxot is okozhat .
Túl sok só
A nátriumban gazdag ételek a szervezetben vízvisszatartást okoznak, éppen ezért fontos, hogy használjunk kevesebb sót, és ételeinket inkább több zöld-, illetve szárított fűszerrel ízesítsük. Ezen kívül kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, illetve a mikróban melegíthető , előre csomagolt fogásokat, mivel ezeknek is igen magas a nátriumtartalma.
Felborult belső egyensúly
A puffadás azt is jelezheti , hogy túl kevés jótékony hatású baktérium van az emésztőrendszerünkben. Ez nemcsak az emésztésre, hanem az immunrendszerre is negatív hatással van, így ilyenkor érdemes probiotikumokat, illetve probiotikus hatású élelmiszereket fogyasztani.
Gluténintolerancia vagy -érzékenység
Akik gyakran puffadnak, és sokszor vannak emésztési gondjaik, érdemes lehet kivizsgáltatniuk, hogy nem érzékenyek-e a gluténre . Nagyon gyakran diagnosztizálatlan cöliákia áll a problémák mögött.
Bizonyos zöldségek és gyümölcsök fogyasztása
Az alma, a mangó, a spárga, a karfiol és a brokkoli gyakran okoz puffadást, és ugyanez a helyzet a hüvelyesekkel is. Vezessünk étkezési naplót, hogy fel tudjuk mérni, számunkra milyen ételek jelentenek problémát!
Túl sok vagy túl kevés koffein
A koffein vízhajtó hatású, így segít a szervezetnek megszabadulni a felesleges víztől és sótól. Ugyanakkor ha túlzásba visszük, puffadást okozhat.
Forrás: Care2.com