A legjobb teljes értékű fehérjeforrások

A legtöbben azért nem szívesen mellőzik a húst, mert tartanak tőle, hogy állati eredetű élelmiszerek nélkül nem tudják fedezni a szükséges fehérjemennyiséget. Pedig a növények között is találhatunk teljes értékű fehérjeforrásokat.

Nem kell ahhoz sem vegánnak, sem vegetariánusnak lenni, hogy megpróbáljunk kicsit visszavenni a húsfogyasztásunkból - ezzel nem csak az egészségünknek, de a környezetünknek is nagyon jót teszünk. Nézzük, milyen növényekkel tudjuk bevinni a szükséges fehérjét !

A fehérjék 20 különféle aminosavból épülnek fel. Ezekből 9 esszenciális aminosav, vagyis a testünk nem tudja magától előállítani, így mindenképpen étellel kell bevinnünk. A teljes értékű fehérjében gazdag élelmiszernek tehát azok az ételek számítanak, amelyek tartalmazzák ezt a 9 aminosavat.

Lenmag, szójabab, tönkölybúza

Három evőkanálnyi lenmagban 10 gramm fehérje található. Emellett remek omega-3- és omega-6-forrás, így keverjük bátran reggeli zabkásánkba vagy turmixunkba. A szójababot is ajánlott gyakran fogyasztani. Egy csészényiben 18 gramm fehérje és 8 gramm rost található. A tönkölybúzából negyed csészényi mennyiség 7 gramm fehérjét tartalmaz. Rostokban gazdag, és remek B-vitamin forrásnak számít. Emellett antioxidáns-tartalma is igen magas.

lenmag, lenmagolaj, egészséges táplálkozás, fehérje, fehérjeforrás, növényi élelmiszer, növényi fehérje, vegetáriánus életmód, vegán életmód,
A lenmag nemcsak fehérjében, hanem omega-zsírsavakban is gazdag. Fotó: 123rf

Quinoa és hajdina

Egy csésze quinoában 8 gramm fehérje található. Érdemes belőle minél többet fogyasztani, mert gyorsan megfő, nagyon változatosan elkészíthető, és a fehérje mellett sok benne a rost, a vas, a magnézium és a mangán is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hajdina sem véletlenül olyan népszerű élelmiszer mostanában. Amellett, hogy viszonylag jó áron kapható, 1 csészényiben 6 gramm fehérje van. Gluténmentes étrendbe is remekül beilleszthető, használhatjuk köretként, készíthetünk belőle rizottót, lisztje pedig remek alapanyag gofrihoz és palacsintához.

Humusz pitával

Nagyon fehérjedús a humusz-teljes kiőrlésű pita párosítás is, mivel a kettőben együtt megtalálható mind a kilenc aminosav, ami a teljes értékű fehérjéhez szükséges. Emellett a humusz alapanyagában, a csicseriborsóban van még vas, kalcium, magnézium, mangán, cink és K-vitamin is.

Ne feledkezzünk meg a chia magról sem: 3 evőkanálnyiban 6 gramm fehérje van, de omega-3-zsírsavak, kalcium és cink is megtalálható benne. Amellett, hogy finom puding készíthető belőle, egyes ételekben a tojást is helyettesíthetjük vele.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.